V krabici, kde se odkládají použité baterie, byla nalezena lahvička s nápisem Yperit. Jak se později však ukázalo, k ohrožení zdraví a bezpečí nedošlo, protože byla prázdná.

"Ano, tuto skutečnost můžu potvrdit," zaznělo ze zlínské policie prostřednictvím krajského tiskového mluvčího Petra Jaroše s tím, že v době nálezu učinila policie veškerá potřebná opatření, aby nedošlo k ohrožení života či zdraví zúčastněných osob.

Událost potvrdila i mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

"Hasiči přijali oznámení o nálezu tohoto předmětu o půl čtvrté odpoledne. Na místě zjistili, že se jedná o lahvičku s nápisem Yperit. Tento předmět zajistili a byl převezen do chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm," uvedla Lucie Javoříková s tím, že k žádnému riziku ohrožení osob nedošlo, protože se nakonec zjistilo, že se jednalo o prázdný obal.

Jak a proč se lahvička na zlínskou policii dostala, je nyní předmětem policejního zkoumání.

"V současné době celou událost prověřujeme, a to všechny okolnosti, samozřejmě včetně záznamů z kamerového systému," uvedl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Podle něj však policie aktuálně nedisponuje informacemi, které by byly určeny ke zveřejnění.

Yperit je vojenský plyn, který byl použit Němci v první světové válce, poprvé 12. července 1917. Jedná se o "hořčičný" plyn, zpuchýřující otravnou látku, která působí na pokožku, zrak, trávicí i dýchací ústrojí.

To může například způsobit oslepnutí a smrtelný plicní edém.