Policisty loni opět zaměstnávala metanolová aféra i další náročné případy, jakými byly skupina údajných vyděračů kolem Slováka Miroslava Masláka, nelegální obchody s lihem nebo velké daňové úniky.

Počet trestných činů se ve Zlínském kraji zvýšil po několika letech, kdy pravidelně klesal. Loni jich tak policisté vyšetřovali 9197. Policii se podařilo objasnit 54,3 procenta skutků, tedy podobně jako předloni.

„V celorepublikovém srovnání jsme se udrželi na špici mezi jednotlivými kraji a dosáhli jsme druhé nejvyšší objasněnosti," uvedl Koutný. Dodal, že krajské ředitelství policie sice nemá tolik registrovaných trestných činů jako většina dalších krajů, nicméně má stále na starost nejvíce obyvatel na jednoho policistu v republice.

Z nejzávažnějších trestných činů policie loni v kraji vyšetřovala pět dokonaných vražd a dalších 11 pokusů o ně, celkem tedy 16 skutků. Podle náměstka pro kriminální policii Jindřicha Kučery většinou plynuly ze špatných osobních vztahů, na devíti měl podíl alkohol. Všechny vraždy se podařilo objasnit. V roce 2012 kriminalisté vyšetřovali 12 vražd a pokusů o ně, letos policie podle Kučery v kraji žádný podobný čin zatím neeviduje.

Policie loni stíhala 4800 lidí, z toho 2298 recidivistů. Nejvíce trestných činů v kraji vyšetřovali policisté na Zlínsku, nejméně na Kroměřížsku. V přepočtu na 10.000 obyvatel se jich ale nejvíce stalo v okrese Vsetín. Kromě trestných činů loni policisté v kraji řešili i 70.563 přestupků, dvě třetiny z nich v dopravě. Přestupků oproti roku 2012 téměř 14.000 přibylo. V kraji se loni stalo 3280 dopravních nehod, při kterých zemřelo 41 lidí, meziročně o devět více.

Na jednoho policistu ve Zlínském kraji připadá celkem 481 obyvatel. V regionu pracuje 1217 policistů a 241 občanských zaměstnanců (na konci roku 2012 to bylo 1202 a 245). Podle Koutného policie v kraji dostala 30 nových tabulkových míst, ale všechny zatím kvůli nedostatku peněz neobsadila. Loni ale policisté dostali přidáno. Podle náměstka ředitele pro vnější službu Jaroslava Vaňka tak žádný kromě nováčků nemá méně než 20.000 korun hrubého měsíčně.

Podle Vaňka měla policie v kraji loni asi 75 milionů korun na provozní výdaje, letos by měla dostat asi o tři miliony méně. Pokud se jí ale podaří získat nějaké dotace, například na zateplení sídla územního odboru v Uherském Hradišti, tato částka naroste. Na mzdy občanských zaměstnanců bude policie mít asi 55 a na platy policistů 500 milionů korun, uvedl Vaněk. Loni policie získala 21 nových vozidel, letos by ráda v obměně vozového parku pokračovala.