Případem se policisté začali zabývat na podzim roku 2016 na základě podnětu finančního úřadu, který zjistil zaúčtování fiktivních faktur jedné firmy z Uherského Hradiště.

„Vyšetřovatel v letos v srpnu obvinil 14 osob ze Zlínského kraje, z toho 9 mužů a 5 žen, ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Ze stejného trestného činu obvinil i 11 právnických osob z Prahy, Uherského Hradiště, Zlína a Brna,“ informovala Lenka Javorková.

PŘES MILION LITRŮ? JEN FIKTIVNĚ

Hlavním organizátorem byl pětačtyřicetiletý muž z Uherskohradišťska, který na základě plných mocí ovládal společnosti, jejichž jménem byly vystavovány fiktivní faktury na nákup zboží a služeb týkající se především obchodování s vínem. Pravou rukou hlavního organizátora byla jeho devětatřicetiletá účetní, která prováděla na základě jeho pokynů účetní agendu.

„Prověřování této kauzy ukázalo, že muž nikdy žádné víno nenakupoval a nemohl je tedy ani dodávat. Za období od počátku roku 2016 do poloviny roku 2017 měl fiktivně dodat přes milion litrů vína. Za uvedené období hlavní aktéři způsobili škodu krácením daní za téměř 10 milionů korun.

Zlínská Daňová Kobra provedla v rámci prověřování 12 domovních prohlídek.

„Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě a hrozí jim, v závislosti na rozsahu páchané trestné činnosti, tresty v rozmezí od dvou do deseti let odnětí svobody., dodala Javorková. (hed)