Ženu rdousil, dusil, pak vzal sekyru

Marek F. se podle obžaloby k seniorce vloupal. Sekyrou, kterou vzal z kůlny, rozbil nejprve okno, pak vnikl do domu a začal hledat peníze. Babička se však probudila a muž ze strachu z prozrazení se uchýlil k tomu nejhoršímu činu. K vraždě.

„Ženu nejprve rdousil rukou, pak dusil polštářem a nakonec jí zasadil několik ran pěstmi a sekyrou do hlavy. Na následky zranění poškozená zemřela. Pak se zmocnil šesti tisíc korun, pustil plynové hořáky v úmyslu zakrýt svůj čin a utekl domů. Tam peníze schoval pod koberec,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Roman Kafka.

Osmadvacetiletý muž včera před soudem odmítl vypovídat, a tak soudkyně Iveta Šperlichová četla jeho výpověď z přípravného řízení. V ní se Marek F. ke všemu doznává. Svádí svůj čin na to, že se chtěl babičce pomstít za zkažené dětství i za to, že mu slíbila přepsat svůj dům na něj, což pak ale neudělala.

„V ten den jsem seděl po obědě v baru. Tam jsem si dal osm piv a patnáct malých režných. Bylo to do prázdného žaludku, takže ani nevím, jak jsem se dostal domů. Probudil jsem se až v noci a měl jsem potřebu jít ven. Vylezl jsem proto oknem, protože tak to občas dělám, a šel po silnici,“ vypovídal na policii muž.

Párkrát se pokusil o sebevraždu

Jeho odchodu si však všimla matka, která jej přišla zkontrolovat, zda v pořádku spí. Když zjistila, že není v posteli, hned volala mladšímu ze synů, který byl zrovna na zábavě, aby jej šel hledat.

„Bratr mě dohnal na kole a za chvíli přiběhla i mamka. Přesvědčovali mě, abych se vrátil. Ale já je neposlechl a šel dál. Jen jsem jim slíbil, že si nic neudělám,“ popisoval dále Marek F. Muž se totiž v minulosti několikrát pokusil o sebevraždu a dvakrát byl kvůli tomu v psychiatrické léčebně.

Shodou okolností prý tu noc došel do vesnice, kde bydlela i pětasedmdesá­tiletá babička. „V tu chvíli mě zachvátila zlost i stres a já se rozhodl se jí pomstít. Když jsem u ní býval na prázdninách, omezovala mě. Nemohl jsem nikam chodit, navíc mi slíbila podíl na dědictví, ale ten napsala na někoho jiného. Přitom jsem jí dům opravoval a se vším jí pomáhal,“ uvedl obžalovaný na policii.

Obžalovaný: měl jsem velké dluhy

Dodal, že se rozhodl vzít seniorce peníze. „Myslel jsem si, že nebude doma. Předtím často bývala v nemocnici,“ vysvětloval muž.

V kůlně vzal sekyru, kterou rozbil okno a vešel od obýváku. „Najednou jsem uviděl, že leží v posteli. Zpanikařil jsem. Ona mě poznala, protože zavolala mé jméno. Jednou rukou jsem ji přidržel a druhou prohledával šuplíky, kde měla peníze v obálkách. Ptala se mě proč, tak jsem jí dal polštář na ústa. Nechtěl jsem, aby se na mě dívala a aby mě prozradila. Když se přestala hýbat, myslel jsem, že je konec. Ale začala chroptět, tak jsem ji párkrát udeřil sekyrou,“ zakončil popisování hrůzného činu Marek F.

Sekyru pak hodil do studny, pustil plyn, aby to vypadalo jako nehoda a šel znovu domů. Ráno si zde pro něj přijela policie. „Měl jsem velké dluhy. Asi sto tisíc. Měl jsem půjčky od bank a vyrážel jsem klín klínem. Lituji toho,“ uvedl ještě muž na policii.

Marek F. však již v minulosti babičku několikrát vykradl a seniorka se dokonce několika svým příbuzným svěřila i s tím, že jí vnuk vyhrožoval zapálením domu.

Známí: když se napil, byl agresivní

I kamarádi obžalovaného potvrdili, že když se Marek opil, probudil se v něm agresivní člověk. Míval prý bezdůvodně výbuchy vzteku, napadl jiné a několikrát se pokusil o sebevraždu. O babičce měl před svými známými několikrát prohlásit, že ji zabije.

Markova rodina rovněž včera u soudu doznala, že muž byl na svou babičku naštvaný, protože mu nepřepsala podíl na domě. „Do té doby se o ní staral a měli spolu dobrý vztah. V tu noc ale tvrdil, že jde za nějakou přítelkyní a že se vrátí ráno. Slíbil nám jen, že si nic neudělá. Měli jsme o něj strach,“ tvrdil včera jeho bratr.

Soud pokračuje i v úterý 16. března výslechem znalců. Pravděpodobně by měl padnout i rozsudek. Muži hrozí až patnáctileté vězení či dokonce výjimečný trest.

Čtěte také: