Nejvyšší soud se Velikovskou zabýval již podruhé. Před časem vrátil její kauzu k Vrchnímu soudu v Olomouci kvůli doplnění dokazování. Původně přitom měla Velikovská strávit za mřížemi osm let, které ji vyměřil senát krajského soudu. Odvolací Vrchní soud v Olomouci jí nakonec zvýšil trest ještě o dva roky.

Její obhájkyně Hana Marvanová podala proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten ji ke konci loňského roku vyhověl a případ opět vrátil zpět Vrchnímu soudu. Tam se Marvanová během procesu snažila o překvalifikování z činu vraždy na ublížení na zdraví, neboť právě úmysl nebyl v tomto případě podle ní prokázán.

Letos v lednu Vrchní soud svůj rozsudek snížil o tři roky. „Soud v tomto případě uznal, že jde o mimořádný případ v důsledku dlouhodobého domácího násilí,“ vysvětlil v lednu rozhodnutí senátu mluvčí Vrchního soudu Petr Angyalossy.

Marvanová spolu s Velikovskou následně podaly druhé dovolání. To již Nejvyšší soud zamítl. „Senát totiž dospěl k závěru, že Vrchní soud se již vyrovnal s úkoly, které mu byly nejvyšším soudem uloženy, a neshledal tedy důvody, pro které by dovolání vyhověl,“ vysvětlil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Marvanová se včera k rozhodnutí nechtěla vyjádřit.

Střelila manžela do hlavy

Rodinné drama se odehrálo na konci května 2005 v rodinném domku ve Zlíně. Velikovská čekala doma, až se vrátí manžel z práce. Byl podnikatel a spoustu času trávil v kanceláři.

Chtěla mu říct, že odchází a bude se stěhovat. Velikovský si o tom chtěl promluvit. Načal láhev vína a začal problém vztahu rozebírat. Za několik minut se pohádali.

Žena jej nechala v pokoji sedět na křesle a šla si pro zbraň. Potichu se k manželovi přiblížila a namířila mu na hlavu pistoli. Hlaveň byla od lebky méně než deset centimetrů. Dvakrát za sebou vystřelila. Její muž byl na místě mrtvý.

Zbavit se mrtvého těla pak Velikovské pomohl její soused Karel Krůčel. Vytáhl zastřeleného muže z křesla, položil jej na koberec a zamotal. Společně s Velikovskou tělo odtáhli do garáže. Všechny důkazy z místa činu pak zlikvidovali. Vytrhali parkety z pokoje, oblečení i krví potřísněné textilie spálili.

Pak oslovili dva bezdomovce, kterým domluvili, aby tělo někde zakopali. Za to dostali několik lahví alkoholu. Na bezdomovce však nebyl spoleh. Chlapi naložili tělo na kárku, kterou nechali odstavenou v lese poblíž železniční stanice Vizovice. Tam zapáchající tělo ve stadiu značného rozkladu objevil náhodný kolemjdoucí.

Šárka Šarmanová