Krajský soud v lednu uložil pětadvacetiletému Slovákovi Maroši Straňákovi 25 let a o tři roky mladšímu Čechovi Davidu Šimonovi 21 let vězení. Oba vinu odmítli a na místě se odvolali. Loni v srpnu přitom krajský soud muže obžaloby zprostil. Vrchní soud ale tehdy vyhověl odvolání státního zástupce a případ vrátil do Zlína.

Lichnovský pouze potvrdil, že vrchní soud rozsudek krajského podruhé zrušil a věc mu opět vrátil k projednání a k novému rozhodnutí. Důvody, které k tomu soudce vedly, odmítl komentovat s tím, že vrchní soud rozhodl v neveřejném zasedání a rozhodnutí ještě nebylo stranám doručeno.

Podle obžaloby mladíci přepadli sedmasedmdesá­tiletého muže v jeho domě. Senior zemřel trýznivou smrtí. Muži jej údajně škrtili, bili a kopali po celém těle a také mu kovovým předmětem, zřejmě plynovou pistolí, zasadili asi tři desítky ran do hlavy. Muž utrpěl závažná zranění, například zlomeniny lebeční kosti, otok mozku či krvácení do mozku, kterým na místě podlehl. Mladíci si z domu údajně odnesli asi 3000 korun a šperky v hodnotě asi 14.000 Kč.

Podle krajského soudu byl při prvním rozhodnutí ve věci jediný nepřímý důkaz – pachové stopy z místa činu i na dalších věcech, které znalec navíc vyhodnotil jako ne zcela zjištěné ve smyslu zákonných pokynů. Podle senátu nebyla vina obžalovaných bez pochybností prokázána. Při druhém rozhodování v lednu se ale podle soudu situace změnila.

Proti obžalovaným vypovídal muž, kterému se údajně Straňák s vraždou ve Slopném svěřil při společném pobytu ve vazbě. Komplice prý označil za tipaře. Podobně vypovídal i další spoluvězeň. Podle něj mladý Slovák tvrdil, že „prý zabil nějakého staršího pána a že mu vraždu nikdo neprokáže". Podle Straňáka oba svědci lžou.

Policie měla při objasňování vraždy velmi ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Na násilné úmrtí neupozornila ani přivolaná lékařka záchranné služby. Kriminalisty tak až po několika dnech kontaktovali olomoučtí lékaři, kteří při pitvě objevili znaky násilné smrti. Policie již nemohla pracovat se všemi stopami z místa činu, které příbuzní uklidili, přesto se podařilo zajistit řadu pachových stop.

Straňák žil na Uherskohradišťsku. Nyní si odpykává 8,5 roku za loupežná přepadení zlatnictví. Muž byl hlavou skupiny šesti mladíků, která loupila v říjnu a listopadu 2011, tedy krátce po vraždě seniora ve Slopném. Šimon také figuroval ve skupině lupičů, když prodával ukradené zlato. Podmíněný trest mu ale zrušila amnestie. Soud muže loni v srpnu pustil z vazby, do které ho ale v lednu vzal zpět po výpovědi Straňákova spoluvězně.