Proti rozsudku krajského soudu se odvolal státní zástupce, který žádal vyšší tresty, i dva z obžalovaných, jimž hrozilo osm až 12 let vězení.

Vrchní soud sice podle Lichnovského rozsudek ve vztahu k jednomu z obžalovaných částečně pozměnil, tresty ale zůstaly stejné. „Soud je považuje za přiměřené," uvedl Lichnovský.

Pěstírna, kterou policie označila za dosud největší odhalenou ve Zlínském kraji, fungovala předloni v areálu bývalého zemědělského družstva v obci Jankovice. Rostliny pěstovali čtyři Vietnamci ve věku od 31 do 41 let. Dva zahradníci přiznali, že se o rostliny starali. Zbylí dva muži, včetně organizátora, kteří je zásobovali, vinu odmítli a žádali zproštění obžaloby.

Cizinci pěstovali konopí s vyšším obsahem účinné látky THC. Halu o ploše 1000 metrů čtverečních organizátor, jemuž soud uložil desetileté vězení, pronajal na jméno dalšího muže z Vietnamu od předloňského března. Policie tam zasahovala předloni 26. června, shodou okolností na Mezinárodní den boje proti drogám.

Našla pěstební kóje s chemikáliemi, hnojivy, stimulátory růstu či s uhlíkovými filtry. V kójích bylo 1618 rostlin. Kriminalisté v jankovické hale a v bytě pronajatém organizátorem v Holešově našli asi sto kilogramů sušené marihuany z první sklizně. Podle policie mohli cizinci za drogu utržit částku v řádu milionů korun.

O rostliny se starali dva zahradníci, kteří v hale, jež měla některá okna zabedněná a zbylá zamřížovaná, měli vybudováno i sociální zázemí a prakticky nevycházeli ven. Oba muži trestnou činnost doznali, litovali jí a byli takzvanými spolupracujícími obviněnými. Soud jim uložil tříleté tresty, tedy výrazně pod spodní osmiletou hranici sazby. Navíc je ale na neurčito z Česka vyhostil. Zahradníci rozsudek přijali a vzdali se práva na odvolání.

Organizátor tvrdil, že byl jen prostředníkem, který pro dalšího Vietnamce dojednával pronájem haly, jež prý měla sloužit jako sklad i bydliště pro zaměstnance.

Nikdy prý neviděl, že by se v hale něco pěstovalo. Vinu odmítl i muž, který pomáhal organizátorovi se zásobováním zahradníků a jehož podíl na trestné činnosti soudy ocenily osmi lety vězení. Stejně jako organizátor ale nebyl vyhoštěn, oba muži mají totiž v Česku rodinu.