Toho se měl podle rozsudku dopustit před čtyřmi lety, když se protizákonně pokusil převézt budovu zlínské Tržnice, kde sídlí i klub, na svého syna Tomáše.

Za to mu krajský soud ve Zlíně uložil dvou a půlletý trest se čtyřletou podmínkou. Navíc nad ním uložil i dohled probačního úředníka. Včera mu navíc vrchní soud uložil i pětiletý zákaz podnikání v oblasti realit a správcovství.

„Vyhověli jsme tak odvolání státního zástupce, podle něhož bylo nutné trest doplnit ještě o zákaz činnosti na dobu sedmi let. S tímto jsme se ztotožnili, protože trestnou činnost páchal právě v této oblasti. Zde spatřujeme jediné pochybení krajského soudu. Pětiletý zákaz se nám však zdá dostačující,“ vysvětlil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Společně s Jiřím Devátým byl obžalovaný i jeho syn Tomáš, který měl o celém jeho podvodném záměru vědět. Krajský soudu nakonec muže zprostil obžaloby, což se státnímu zástupce nelíbilo. Žádal odvolací soud, aby zprošťující rozsudek zrušil a vrátil jeho případ znovu krajskému soud.

„Jeho návrh jsme zamítli jako nedůvodný. Neprokázalo se, že by se Tomáš Devátý na tomto trestném činu podílel,“ sdělil dále mluvčí.

Dodal, že senát rovněž zamítl i odvolání Jiřího Devátého, který tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal, že jde pouze o rodinné spory. „Zde jsme opět shledali odvolání jako nedůvodné,“ doplnil ještě Angyalossy.

Podle rozsudku zlínského soudu se měl Jiří Devátý pokusit o podvod v červnu 2005. To se měl podnikatel na základě plné moci pokusit přepsat na katastrálním úřadu budovu Tržnice i s pozemky na svého syna. Ten měl navíc nemovitost získat za čtyřiadvacet milionů korun, přitom její reálná hodnota byla šedesát milionů.

Objekt, kde sídlí i rockový klub Golem, přitom vlastnila od roku 2003 akciová společnost Murtec Protection. Jejím hlavním akcionářem je Stanislav Devátý. Ten právě přišel na celý podvod a vše oznámil policii. Jiří Devátý totiž kupní smlouvu uzavřel bez souhlasu akcionářů, navíc plná moc, kterou měl, muže opravňovala pouze k správě budovy, ne k jejímu prodeji.

Rozsudek je již pravomocný. Jiří Devátý však může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.