Senát vedený soudcem Jaromírem Matochou jej uznal vinným z vydírání a poškozování cizí věci. Rozsudek však ještě nenabyl právní moci. Tomáš Gerlich se proti němu totiž na místě odvolal.

Už dříve soudně trestaný Gerlich se podle obžaloby dopustil vydírání tím, že počátkem letošního roku vyhrožoval dvěma lidem na Rožnovsku. V obou případech šlo o dlužníky, kterým půjčil tisícikorunové částky. „Byť na nich vyžadoval navrácení vlastních peněz, dělal to způsobem, který je v civilizované společnosti nepřípustný,“ zhodnotil soudce Jaromír Matocha.

Prvního dlužníka nejprve vylákal do obce Veselá k řece. „Tady mu baseballovou pálkou udeřil do kapoty vozu, rozbil oba přední světlomety a také výplň okna. Šroubovákem chtěl také propíchnout na voze pneumatiky,“ vylíčil soudce Jaromír Matocha.

Podruhé Gerlich stejného muže vyhledal u rybníčku v Zubří a opětovně mu poškodil vůz. „V obou případech se pod pohrůžkou násilí a navíc za použití zbraně, domáhal vrácení peněz,“ vylíčil Matocha.

Ještě radikálnější postup použil Tomáš Gerlich v únoru letošního roku při vymáhání dluhu u druhého muže z Rožnova pod Radhoštěm. „Slovně i prostřednictvím SMS zpráv hrozil, že pokud nevrátí dvoutisícovou částku, podpálí mu zahradní chatu, ve které obžalovaný sám občas přespával,“ přiblížil Matocha. Na počátku posledního únorového týdne svou výhružku také splnil a chatu skutečně vypálil. Způsobená škoda dosáhla osmnácti tisíc.

Státní zástupkyně Jana Vyslychová o vině Tomáše Gerlicha nepochybovala. „Vzhledem k důkazům je možné rozhodnout o trestu. Navrhuji nepodmíněný trest v polovině zákonné trestní sazby,“ nechala se u soudu slyšet Vyslychová.

Soudce mohl poslat Gerlicha do vězení až na osm let. Senát nakonec rozhodl, že vyděrač a žhář stráví ve vězení tři roky. Případem se ale bude zabývat ještě krajský soud, protože Tomáš Gerlich se po poradě se svým obhájcem odvolal. Státní zástupkyně se tohoto práva vzdala.

Podle náměstka okresního státního zástupce Petra Bareše je Tomáš Gerlich zvlášť nebezpečný. „Čeká jej také soudní řízení kvůli pokusu o vraždu. Po zadržení se v cele pokusil sebrat pistoli policistovi a snažil se jej zastřelit,“ doplnil Bareš.