Ti často stojí nejen po obou stranách Peroutkova nábřeží, ale i před budovou záchranky, kde je dokonce zákazová značka. Nejeden pohotovostní vůz už se tak dostal do potíží a nemohl pokračovat v cestě.

Podle mluvčího krajské záchranky Petra Olšana komplikace začaly zároveň se stavbou parkovacího domu před areálem nemocnice. „Návštěvníci začali vozy odstavovat jak před naší budovou, tak i na hlavní silnici. Ta je však už tak úzká a zvláště v zimním období, kdy je u krajnic nahrnutý sníh, je průjezd našich sanitních vozů obzvláště ztížený. Pro posádku to znamená stres a zdržení, které skutečně může ohrozit i lidský život,“ podotkl Olšan.

Podle něj by si tuto skutečnost lidé měli uvědomit a zvolit jiný způsob parkování. „Nejhorší jsou dopolední hodiny ve všední dny. Proto apelujeme na šoféry, aby se snažili najít vhodnější místo, i když to bude znamenat jít o několik kroků dál,“ vyzval mluvčí.

Zoufalí záchranáři se už s žádostí o pomoc obrátili na městskou policii. Ta jen za pondělí 11. ledna rozdala na Peroutkově nábřeží sedmnáct pokut řidičům, kteří stáli tam, kde neměli.

A v úterý 12. ledna kolem desáté hodiny dopoledne měli další čtyři šoféři za stěrači pokuty. „Hlídky tam zajíždějí několikrát denně. Neukáznění řidiči, kteří omezují průjezd sanitních vozidel, nemohou počítat s žádnou tolerancí z naší strany. Za toto protiprávní jednání mohou obdržet pokutu až do výše dvou tisíc korun,“ upozornila mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.

Většina návštěvníků nemocnice však tvrdí, že situace s parkováním je neúnosná. „Parkuje se tu blbě. Není to prostě kde dát. Přitom v okolí je spousta nevyužitého místa,“ postěžoval si Antonín Jahůdka ze Zlína.

To další motoristka, která své auto odstavila přesně v místech, kde měla před malou chvíli problém projet houkající sanitka, mávla nad hrozící pokutou rukou. „Jen ať mi ji dají. No a? Nemocnice se má postarat o to, aby měli návštěvníci kde parkovat. Ale přijde mi, že je to vedení jedno. Hlavně že oni mají ta místa pro své vozy jistá,“ rozčílila se Jana ze Zlína, která si nepřála uvést celé jméno.

Vedení nemocnice však tvrdí, že v současnosti jsou veškeré parkovací plochy vyčerpány. „Řidiči mohou využívat odstavnou plochu u pavilonu plicního oddělení, kam je možné vjet přímo z Havlíčkova nábřeží, a za budovou ředitelství. Není možné, aby řidiči parkovali uvnitř nemocnice,“ řekl ředitel krajské nemocnice Petr Pšikal.

Dodal, že si uvědomuje potíže, které v souvislosti s výstavbou parkovacího domu vznikly. „Není však v našich možnostech je řešit. Řidiči by měli situaci respektovat a být ukáznění,“ apeloval ředitel.

Stavba parkovacího domu má být ukončena v listopadu tohoto roku. Poskytne pak 220 odstavných mís­t.