Potvrzují to zkušenosti policistů na Horním Vsacku. „Je tady velké množství chat a chalup, a ty se v průběhu chladných měsíců stávají terčem nájezdů zlodějů. Ti zpravidla mívají objekty již delší dobu dobře obhlédnuty,“ uvedl jeden z policistů působících na obvodním oddělení policie v Karolince na Vsetínsku.Ze zkušeností policistů vyplývá, že sezonní lapkové se nejčastěji zaměřují na elektroniku, potraviny a alkohol. Nepohrdnou ani oblečením a nářadím.

Své o zimních zlodějích ví také Eva Sobková ze Vsetína. V její chatce, stojící v Pulčíně, se nevítaný návštěvník objevil hned dvakrát během jediné zimy. „Odnesl si naštěstí jen nějaké jídlo, pití a starý spacák,“ vyjmenovala Sobková.

Podle ní nemá smysl rekreační domek nějak speciálně zabezpečovat. „Když si zloděj chatu, nebo jako v mém případě maringotku, vyhlédne, zpravidla mu už nic nezabrání v tom, aby ji vykradl. Čím větší je zabezpečení, tím větší vznikne škoda při jeho překonávání,“ míní Sobková.

Místostarosta Horní Bečvy Josef Blinka tvrdí, že v tomto případě platí pořekadlo, že příležitost dělá zloděje. „Tyto krádeže tu vždycky byly, jsou tu a budou i nadále,“ uvedl místostarosta, který má s touto formou trestné činnosti v obci zkušenosti.

„Nevedeme si sice žádnou evidenci vyloupených chat a chalup, ale s policií spolupracujeme. Pomáháme například při upřesňování některých adres a podobně,“ podotkl Blinka. Podle něj však krádeží tohoto typu ubývá.