Letní počasí zřejmě unavilo i vykradače bytů a domů. Od června je vyloupených domácností dokonce méně

„Od začátku letošního roku do konce května evidujeme devadesát šest vloupání do bytů a rodinných domů. Od prvního června dosud je to pětadvacet vloupání,“ uvedla včera krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Za prvních pět měsíců loňského roku kradli zloději v domácnostech devadesátsedmkrát, od prvního června do 23. července pak osmatřicetkrát.

„Je těžko soudit, proč je letos v letním období zatím vloupání méně. Svou roli může hrát například to, že se v průběhu loňského roku podařilo odhalit skupinu lidí, kteří se touto trestnou činností zabývali,“ poznamenala mluvčí.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!

Největší procento vloupání podle ní tvoří krádeže v rodinných domech. „Proto lidem, například právě před odjezdem na dovolenou, doporučujeme nerozhlašovat tuto informaci do širokého okolí. Zákeřná v tomto dokáže být například sociální síť Facebook,“ upozornila policejní mluvčí.

Větračky jsou kritickým místem

Nebezpečné je podle ní zároveň například to, když lidé nechávají pootevřené větračky. „Tudy se zloději do domů dostávají nejčastěji,“ podotkla.
Zásadní pro zabezpečení bytů před případnými zloději je podle mluvčí zlínské městské policie Šárky Škubalové zase zamykání vstupních dveří do domu. „V některých domech je nechávají odemčeny i přes noc. Já jsem zastáncem zamykání i během dne. Pro zloděje s planžetou totiž nezamčené dveře nejsou žádnou překážkou,“ poradila.

V případě delšího pobytu mimo domov je podle policistů dobré domluvit se se sousedy či dobrými známými, aby čas od času vybrali poštovní schránku. „Když je přeplněná, je poznat, že není nikdo doma,“ uvedla Škubalová. Možností, jak „nahrát“, že se v domě či bytě někdo pohybuje, jsou také časové spínače na osvětlení. „Když se sem tam rozsvítí, vypadá to, že je někdo doma,“ přiblížila Bartíková.