Oděvy včetně doplňků se ztrácejí z ateliéru údajně čtvrtým týdnem. Každý týden dva kusy. „Nejdříve jsme si mysleli, že si je někdo z fakulty půjčuje na focení. Ale nyní to vypadá, že je krade. Sám jsem odjel minulý týden ve čtvrtek domů, vrátil se do školy v pondělí odpoledne a mé dva modely byly pryč,“ kroutil hlavou student Leoš Macenauer.

Jedním z jeho ukradených kousků byly večerní šaty, které na sebe oblékla při finále České Miss 2009 soutěžící Hana Mücková. „Jedná se tudíž o originální, rozeznatelné modely. Právě proto doufám, že se najdou,“ doufá Macenauer.

Finalistika Mücková byla z krádeže v šoku. „Je to drzost, zůstává nad tím rozum stát,“ nechala se slyšet.

Další okradenou obětí byla studentka Miroslava Horká. Ta přišla minulý týden o model šatů a sukně v celkové hodnotě asi šest a půl tisíce korun. „Je podivné, jakým způsobem zloděj kradl. Zjevně se mu to osvědčilo, tak pokračoval,“ podotkla Horká.

Vedení fakulty doporučilo studentům obrátit se na policii. Učinili tak v pondělí večer, kdy podali trestní oznámení na neznámého pachatele. „Neznámému pachateli se zalíbilo několik kusů dámských společenských šatů, sukní, ale i konfekční doplňky a bižuterie. Celková škoda dosáhla bezmála pětatřicet tisíc korun. Policisté začali po lapkovi bezprostředně pátrat. Tomu za trestný čin krádeže hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jitka Lysáčková.

Ředitelka Ústavu produktového designu Šárka Šišková, pod nějž ateliér designu oděvů spadá, je z celého případu nešťastná. „Byl to pro mě šok. Za posledních šest let, co jsem tady, se nikdy modely neztratily. Doufám, že se to vyřeší. Každý pedagog i student, který do ateliéru vstoupí, se musí totiž zapsat o půjčení klíče. Hodlám si proto projít výpisy půjčování klíčů v období krádeží,“ plánuje Šišková.

I tak bude ale podle děkanky FMK Jany Janíkové obtížné pachatele odhalit. „Když si někdo klíč půjčí a do ateliéru přijdou další lidi, tak si jej jednoduše předají,“ podotkla Janíková.

Šišková poznamenala, že fakulta už chystá kvůli incidentu konkrétní opatření, které by zamezilo dalším krádežím. „Konkretizovat jej samozřejmě nebudu, přišli bychom tak o možnost chytit pachatele. Ale dáme si pozor, protože s jídlem roste chuť a zloděj může zavítat i do jiných ateliérů,“ podotkla Šišková.

Velmi spekulativní je podle děkanky umístění kamer do ateliérů. „Ještě to zvážíme, ale perspektivní mi to nepřipadá. Tento nápad nemusí získat podporu, protože by byli neustále všichni pod dohledem. Ale bylo by vhodné prostě modely zamykat,“ navrhla Janíková.

O tom, že studenty chtěl jednoznačně zloděj poškodit, je přesvědčená Šišková. „Je totiž nemyslitelné, aby oblečení někdo nosil. Je lehce identifikovatel­né,“ míní.

Na fakultě došlo podle děkanky Janíkové už přibližně před dvěmi lety ke krádežím počítačové techniky. Přestože se tehdy prý pachatele podařilo identifikovat, nebyl přistižen při krádeži ani prodeji, tudíž je případ stále neuzavřený.