Policie eviduje i případy, kdy si ženy obvinění z domácího násilí vymyslí

Tímto počtem dokonce kraj předčil i srovnatelné Plzeňsko, kde bylo loni vykázáno z domu čtrnáct násilníků. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Bílý kruh bezpečí, jenž se věnuje pomoci obětem a svědkům trestných činů.

Například uherskohradišťští policisté museli minulý týden vykázat na deset dnů muže z Bojkovic, který napadl svou družku, a to nejenom slovně, ale také fyzicky. „Hlídka zjistila, že muž byl už v květnu jednou vykázán za stejné chování, a proto k tomuto kroku přistoupila znovu,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Agresor tak nakonec musel odevzdat klíče od domu i bytu a hledat si nocleh jinde.

Ženy často nebývají jen obětmi

Zajímavostí je, že veškeré sociologické výzkumy z celého světa však potvrzují, že ženy jsou vůči partnerům stejně agresivní jako muži. Rozdíl je pouze v tom, že muži se někdy uchylují více k fyzickému teroru a ženy k psychickému.

Mezi oběťmi domácího násilí nejsou nejenom ženy, ale i muži či dokonce senioři. Nehezká slova včetně výhružek si tak nedávno poslechla od svého syna i seniorka z Kroměřížska.

„Její syn jí hrubě urážel a vyhrožoval, a to dokonce i před přivolanou hlídkou policie. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili 2,5 promile. Proto jej odvezli na protialkoholní záchytnou stanici. Při šetření události pak hlídka zjistila, že muž své matce nadával v poslední době často a jeho útoky se rovněž stupňovaly,“ popsala další z případů vykázání mluvčí.

Bohužel policisté v celé republice mezi skutečnými případy domácího násilí každoročně evidují i stovky případů, kdy si ženy obvinění z domácí tyranie pouze vymýšlí, aby muže záměrně poškodily. Většinu smyšlených případů pak spojuje jeden charakteristický znak. Obviněný a údajná oběť jsou v rozvodovém řízení a čekají na rozhodnutí soudu o svěření dětí do péče.

Tyto informace vyplynuly z výzkumu agentury Commservis a policie je rovněž potvrdila. „Takové případy se tu objevují, avšak jsou velmi snadno prokazatelné. Policie každé takové oznámení bedlivě prověřuje. Domácí násilí totiž vykazuje typické znaky. Mezi ně patří dlouhodobost a stupňovanost, neveřejnost a rovněž i jasné rozdělení rolí,“ vyjmenovala dále policejní mluvčí.