Trojice se měla skutků dopouštět jen za několik set korun, cigarety nebo krabicové víno. Drahoslavu Zavadilovi, Robertu Fridrichovi a Otakaru Michalíkovi tak hrozí i osmiletý pobyt za mřížemi. Případem se v pondělí 14. září začal zabývat senát zlínské pobočky Krajského soudu v Brně.

Jeden z takzvaných bílých koní je devětačtyřicetiletý Drahoslav Zavadil – bezdomovec, který žil poslední dva roky v opuštěné garáži. Toho prý před dvěma lety na ulici oslovila skupinka mužů.

Začalo to úvěrem na televizi

„Zeptali se mě, jestli si chci vydělat. Neměl jsem práci, tak jsem kývl. Chtěli, abych si vzal doklady a zavezli mě do prodejny s elektronikou. Tam jsem si na sebe vzal úvěr a LCD televizor a notebook. Tvrdili, že se o splátky postarají. Dostal jsem za to pět tisíc a to bylo vše,“ vypovídal v pondělíobžalovaný Zavadil.

O několik dnů později mu pak muži pomohli vyřídit i živnostenský list, který mu však hned po jeho vydání vzali. „Pak mi vždycky zavolali, že pro mě přijede auto a abych s nimi jel na obchodní schůzky. Na jednáních byl Michalík i Fridrich. Ten často řídil,“ řekl muž.

O tom, že mělo jít o podvody, prý vůbec nic nevěděl. „Často mě nechali v autě, nebo jsem jen něco podepsal. Nevěděl jsem, co obstarávají,“ hájil se Zavadil.

Muž byl zatčen díky náhodě

Muže pak policie zatkla zcela náhodou, když jej chytil pracovník bezpečnostní agentury při krádeži v obchodě. Teprve pak přišli na to, že má za sebou podvody za miliony korun.

I třiatřicetiletý Fridrich včera tvrdil, že se s muži seznámil stejným způsobem jak Zavadil.

„Vím jen, že se jmenovali Roman a David. Ptali se mě, jestli si chci vydělat. Já byl bez práce, tak jsem kývl. Měl jsem dělat řidiče. Dali mi vůz i mobil a vždy jen zavolali, kam mám jet. Většinou jsem vozil Zavadila do různých podniků. Obchod byl už většinou dopředu sjednaný a Zavadil jen podepsal papíry a já jej zase odvezl zpět,“ obhajoval se druhý obžalovaný muž. Stejně jako Zavadil včera několikrát potvrdili, že v podstatě vůbec neví, pro koho pracovali.

Doplnil, že za tyto služby dostával tisíc korun. „Pro Zavadila mi dávali většinou dvě stovky nebo jsem mu měl koupit cigarety či krabicové víno. Byl vesměs pořád opilý, že jsem ho kolikrát ani nemohl dostat do vozu,“ doplnil ještě Fridrich.

Hodili ho do kufru a drželi svázaného

Jednou jim však obchod nevyšel.

„Byli jsme ve firmě a přišel za mnou chlap s tím, že je to podvod, že žádná firma Zavadil a spol. neexistuje. Prý si to ověřovali. Já po tomto chtěl se vším skončit, ale když jsem šel vynést koš, přepadli mě, hodili do kufru auta, odvezli mě a dva dny mě drželi svázaného v kozelci a bili mě.

Vyhrožovali, že jestli toho nechám, něco udělají mé rodině. Tak jsem v tom pokračoval,“ krčil rameny Fridrich.

Podle soudce Radomíra Koudely se však zřejmě musel stát zázrak, kdyby člověk dva dny svázaný v kozelci přežil bez trvalých následků a ještě by bez problémů chodil. Na to mu obžalovaný nedokázal nijak odpovědět.

Třetí obžalovaný zatím spravedlnosti uniká

Soudu zatím uniká třetí obžalovaný Otakar Michalík. Ani policie totiž neví, kde nyní je, a tak se senát rozhodl, že o tomto muži bude soud jednat v samostatném řízení. Podle obžaloby měl Michalík společně ještě Fridrichem nakoupit více než tunu krůtího masa za bezmála osm set tisíc korun, které ale nezaplatili. Maso pak měli prodat dál.

Soud bude pokračovat ve středu 15. září výslechem svědků z poškozených firem. Není vyloučeno i vynesení rozsudku.