Policisté se nezabývají nelegálním kopírováním poprvé. Sledují také internet „Obviněný muž v období od roku 1996 do roku 2006 na svém osobním počítači pořizoval kopie různého software a audio a video titulů, jejichž vlastnictví je chráněno autorským zákonem,“ upřesnila provinění vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová. Pirátské kopie následně bez souhlasu oprávněných autorů předával dalším lidem.

Škoda, kterou pirát způsobil vlastníkům práv ke kopírovaným dílům, převýšila 80 tisíc korun. „Za tento prohřešek může být přitom potrestán až dvouletým vězením nebo peněžitým trestem,“ upozornila Brousilová.

Tento případ navíc není podle policistů nijak výjimečný. „Porušováním autorských práv jsme se zabývali už vícekrát, zejména pak těmi, co byly spáchány přes internet,“ vylíčila policejní mluvčí.

Zatím na Valašsku ještě nedošlo na zátahy proti pirátům na tržnicích nebo v soukromých bytech. „Nic takové jsme nedělali. Tomu se více věnují celní úřady,“ potvrdila Brousilová.

Že se lidé občas uchylují k pirátským kopiím, není přitom žádné tajemství. „Na vážkách bývám zejména u software. Záleží na délce používání. Při krátkodobém využití se poohlížím po takzvaných free verzích. U dlouhodobě používaného se dívám i na cenu, takže většinou jsem v tomto případě ochoten porušit zákon,“ vylíčil například osmadvacetiletý muž ze Vsetína, který si z pochopitelných důvodů nepřál zveřejnit jméno.

Podle jeho mínění platí, že pokud drtivá většina lidí považuje porušování nějakého zákona za zcela korektní, tak by se měl změnit spíše ten zákon, nežli nutit lidem jiné uvažování. „Autorský zákon umožňuje pořizování kopií filmů a nahrávek pro vlastní potřebu, takže je to problém spíše toho, kdo mi to umožní přepálit. Na druhou stranu mi nedělá potíž někomu něco k přepálení půjčit,“ uzavřel vsetíňan.