Tento trest mu již dvakrát po sobě udělil senát zlínské pobočky Krajského soudu v Brně a ve středu 11. listopadu jej potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

Ten se případem rovněž zabýval již podruhé. Poprvé však Cochlarovi trest zrušil a případ vrátil zpět ke zlínskému soudu, který musel na jeho nařízení provést další důkazy.

Podle rozsudku převedl Cochlar v červnu roku 2006 nezákonně patnáctimilionovou státní dotaci, určenou na dostavbu sportovní haly Na Bělince v Kunovicích na dvě společnosti, a to Himarex z Uherského Brodu a brněnskou Altu plus.

Finance přitom dostalo od ministerstva financí občanské sdružení Fotbalový klub Kunovice, jehož byl Cochlar představitelem. Obě společnosti, v nichž dotace skončila, přitom se stavbou haly neměly nic společného.

Halu nakonec postavila firma PSJ Slovácko na vlastní náklady.

Vrchní soud včera navíc Cochlarovi udělil i pokutu dvě stě tisíc korun. Tu předtím od krajského soudu nedostal.

„Dali jsme tak za pravdu státnímu zástupci. Ten poukazoval jak na výši způsobené škody, tak i na to, že jako známá osoba v oblasti sportu zneužila svého postavení k poškození státu, čímž ohrozil důvěru veřejnosti ve finanční systém dotací,“ vysvětlil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Pokud padesátiletý podnikatel sankci nezaplatí ve stanoveném termínu, stráví ve vězení ještě půl roku navíc.

„Zároveň jsme zamítli žádost státního zástupce, aby byl obžalovanému uložen přísnější trest, a to sedmiletý. Stejně tak jako jsme v plném rozsahu zamítli odvolání samotného Cochlara,“ doplnil ještě mluvčí.

Podnikatel žádal vrchní soud, aby jej zprostil obžaloby nebo aby opět vrátil případ zpět krajskému soudu. Tvrdí totiž celou dobu, že se ničeho nedopustil. Prý omylem poslal peníze jiným společnostem, než PSJ Slovácko.

„Podle něj se však obě firmy podílely na výstavbě této haly. Navíc cena dodávky od těchto společností byla nižší než od celkového dodavatele. Poukazoval rovněž na to, že sportovní hala byla dostavěná a tedy finanční prostředky ze státní dotace nebyly použity na nic jiného než na její dostavbu,“ citoval Angyalossy část odvolacích důvodů Cochlara.

Podle rozsudku nesmí podnikatel rovněž šest let vykonávat jakékoliv funkce ve statutárních orgánech, v organizacích zabývajících se sportovní činností. Rozsudek je pravomocný. Cochlar může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Muži však hrozí dalších dvanáct let vězení za další podvod. Zlínský soud se totiž zabývá i tím, že si měl od pětadvaceti lidí půjčit postupně třicet milionů a neplatit je.