Soud schválil návrh dohody o vině a trestu, kterou Jendřejek uzavřel se státním zástupcem. Jednapadesátiletý muž měl status spolupracujícího obviněného. Rozsudek je pravomocný.

Soud uznal muže vinným ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, kterých se dopustil ve prospěch organizované zločinecké skupiny, a také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozilo mu až 16 let vězení. U soudu Jendřejek řekl, že dohodu se státním zástupcem sjednal dobrovolně, bez jakéhokoliv nátlaku. Rozhodnutí soudu na dotaz novinářů před soudní síní odmítl komentovat.

V případu, který se zabývá vynášením tajných informací z Celní správy členům zločinecké skupiny, je obžalováno dalších pět lidí. Je mezi nimi i Březina, za nelegální obchody s lihem si odpykává třináctiletý trest.

Těchto pěti obžalovaných se týká hlavní líčení, které by mělo začít na konci května. Do července krajský soud ve věci nařídil v součtu osm jednacích dní, vzhledem k rozsáhlému dokazování však v této době rozsudek pravděpodobně nepadne.

Ilustrační foto
Zloděj na Zlínsku ukradl peněženku z dodávky, zatímco její řidič opravoval kolo

Kromě Jendřejka v případu figurují další tři celníci a dva členové původní lihové mafie, kteří již byli v souvislosti s nezdaněným lihem odsouzeni. Kromě Březiny je to ještě Ivan Kovářík, někdejší jednatel společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil.Případ se týká let 2004 až 2012, a to především produkce nezdaněného lihu touto firmou a též nelegálního podnikání na ni navázaných lihovarů a likérek. Při rozkrývání Březinovy kauzy vyšlo najevo, že členové skupiny disponovali dopředu informacemi například o chystaných celních kontrolách.

Celníci podle obžaloby pomáhali skupině kolem Březiny krátit spotřební daň z lihu a její podporou se přímo podíleli na mnohamiliardové škodě. Obžalovaní jsou z ohrožení utajované informace, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim až 16 let vězení.

Hlavní větev lihové kauzy zahrnuje období let 1998 až 2013, kdy skupina podle žalobců obchodovala přibližně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu. Způsobený únik na daních Vrchní soud už dříve vyčíslil na více než 5,6 miliardy korun.