Čtyřiatřicetiletému Radomíru S. ze Zlína (další přezdívkou zvanému Sebastienu Antonymu Christiansenovi, pozn. red.) zpřísnil Vrchní soud v Olomouci za vydírání, nebezpečné vyhrožování a pokus o těžké ublížení na zdraví trest odnětí svobody z jednadvaceti měsíců na čtyři roky. Obětí těchto činů byla jeho někdejší o čtrnáct let mladší přítelkyně ze Zlína.
Dále odvolací soud potvrdil obžalovanému povinnost podrobit se ústavní psychiatrické léčbě. Oproti rozsudku krajského soudu ve Zlíně vrchní soud zbavil povinnosti odsouzeného zaplatit poškozené odškodné v částce 400 tisíc korun, a odkázal tak na občanskoprávní řízení. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné.
„Vrchní soud v Olomouci zohlednil u obžalovaného přitěžující, ale i polehčující okolnosti. Mezi ně patřil znalecký posudek z oboru psychiatrie na poškozeného.
Znalci u odsouzeného zjistili kolísavý psychický stav, jeho příčetnost podle jejich závěrů kolísá od vymizelé až po zachovalou. „Naproti tomu jako přitěžující okolnosti jsme shledali škodlivost a dobu páchaných trestných činů," vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.
Čtyři roky jsou stále pod dolní hranicí
Podle něj chtěl odvolací soud navýšením trestu vyjádřit závažnost páchání trestných činů obžalovaným Radomírem S. Jednadvacetiměsíční trest odnětí svobody, který padl u krajského soudu ve Zlíně, se zdál vrchnímu soudu nepřiměřeně mírný, přesto i vrchní soud se při svém rozhodování přiklonil k dolní hranici trestu.
„Trestní sazba za vydírání se pohybuje v rozmezí 5–12let nepodmíněně, přesto jsme se rozhodli uložit trest pod dolní hranici sazby, tedy 4 roky odnětí svobody," doplnil Lichnovský.
S rozhodnutím vrchního soudu souhlasí i krajský státní zástupce Roman Kafka, který se po verdiktu krajského soudu ve Zlíně proti výši trestu odvolal, zdál se mu mírný.
„Rozsudek odvolacího soudu ještě nemám doručen. Nicméně jsem ve svém odvolání navrhoval uložení trestu okolo 4 let. Mohu tedy konstatovat, že podanému odvolání bylo vyhověno," sdělil Deníku Roman Kafka.
Radomír S. měl v období od roku 2009 do roku 2014 napadat svou přítelkyni slovně i fyzicky. Hned v úvodu jejich vztahu stanovil například 70 pravidel, která sotva tehdy čtrnáctiletá dívka musela dodržovat. Pokud ne, vyháněl z ní „Černou princeznu, která posedla její duši".
Mezi nejzávažnější pravidlo patřilo to, že se nesměla dívka podrobit lékařskému vyšetření. Rodiče dívky popisovali u soudu, jak byli proti manipulaci ze strany obžalovaného s jejich dcerou bezmocní.
„Ukradl nám dítě, svými myšlenkami," uvedla matka poškozené. R. S. také měl v roce 2013, když mu mladá žena sdělila obavy o svém dalším těhotenství, provést na ní hrubou a bolestivou soulož, chtěl tak dosáhnout dalšího jejího potratu. Mladá žena ale nakonec porodila.
V květnu 2014 se dívka s obžalovaným rozešla, což odsouzený neunesl. Začal jí zasílat výhrůžné e-maily, ve kterých popisoval likvidaci celé její rodiny, její i jejich dcery. Právě obavy o dítě ji přinutily vše oznámit na policii.
K těmto e-mailům se obžalovaný před soudem jako k jedinému bodu obžaloby doznal.
„Přiznávám, že jsem to napsal, ale byl jsem na dně a ve špatném psychickém stavu" hájil se. Soud avšak tento argument neuznal jako polehčující okolnost. Obžalovaný si tak tehdy vyslechl 21měsíční nepodmíněný trest a povinnost nastoupit ústavní léčbu.
„Co se týká nařízeného ústavního léčení, bude mít podle něj zásadní význam a bude dobré nejen pro obžalovaného, ale i pro jeho okolí," sdělil tenkrát po vynesení rozsudku soudce Radomír Koudela.