Jeho psí společník však zahynul za dramatických okolností. Soused Miroslava Ševčíka Libor O. totiž fenku podle Okresního soudu ve Zlíně loni v dubnu surově ubil smetákem.

Včera si vyslechl za přečin týrání zvířat dvacetiměsíční trest s tříletou podmínkou. K tomu musí zaplatit pokutu 30 tisíc. Obžalovaný si vzal lhůtu na vyjádření, rozsudek proto zatím není pravomocný.

„Musel vědět, že může způsobit psovi smrt a věděl, že poškozený má k psovi vztah. Řekl, že ho to mrzí, ale z jeho projevené lítosti nebylo patrné, k čemu se má vztahovat. Navíc ji vyjádřil až v tomto líčení, z pohledu soudu to tedy byla účelová lítost,“ komentoval soudce Pavel Dvořák své rozhodnutí.

„Mrzí mě, jak to dopadlo. Několikrát jsem si na toho psa stěžoval, mockrát,“ obhajoval se Libor O. Podle něj na něj fenka pokaždé, když se potkali, štěkala a vrčela.

„Dvakrát mě kousla do nohavice a nic jsem neudělal, teprve až potřetí. Stál jsem u schránky a ona mě rafla za nohavici. Kousek vedle byl smeták, tak jsem ji tím smetákem odstrčil,“ vyprávěl.

Jenomže jeho „odstrčení“ mělo za následek rozdrcenou lebku psa, fena umírala více než půl hodiny. A to soud uznal jako trýznivou smrt zvířete.

SENIOR ZTRÁTU PSA TĚŽCE NESL

Rozsudku se pan Ševčík nedožil, loni v listopadu zemřel. „Ta smrt Nelinky tomu pomohla,“ vyprávěla Deníku neteř pana Ševčíka. Podle ní ztrátu milovaného psa těžce nesl.

„Byla moc hodná, štěkala, ano, ale nebyla agresivní, nechala se i hladit. Jak mi je? Brečím, když si na to vše vzpomenu,“ svěřila se žena na chodbě soudu.

V rukách svírala obojek Nely i se známkami.

„Jak to mohl udělat, už jednou ji skopl ze schodů, měla vyražený zub. Už tenkrát jsme to měli hlásit,“ povzdechla si neteř pana Ševčíka.

Zmocněnec rodiny Robert Plicka požadoval pro obžalovaného nepodmíněný, výchovný trest. To ale naše legislativa neumožňuje. Případu ubité fenky Nely se ujal bezplatně.

„Viděl jsem ten případ v televizi, bylo mi pana Ševčíka líto. Hlavně mi vadilo, že se policie k věci vyjádřila, že ji bude posuzovat jako přestupek,“ připomněl známý advokát Robert Plicka.