Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu hned odvolal. Celou dobu svou vinu popíral. Původně mu přitom hrozil výjimečný trest až doživotí.

Rodina zabitého Ondry až do loňska nedoufala, že se někdy dočká procesu s mužem, který měl čtrnácti ranami ubodat jejich syna. Případ se ale po dlouhých letech podařilo vyřešit speciálnímu policejnímu týmu Tempus. Přesto matka zabitého 18letého Ondry včera úlevu nad rozsudkem nepociťovala.

„Na jednu stranu jsem ráda, že už to konečně skončilo, ale stejně si myslím, že dostal málo. Rozhodně bych mu dala přísnější trest," reagovala po vynesení rozsudku Yveta B.

Státní zástupce Roman Kafka je s verdiktem spokojený. „Soud se ztotožnil s tím, že skutek byl proveden mimořádně surovým a trýznivým způsobem," vysvětlil žalobce.

Případ se stal v noci ze 4. na 5. prosince 2001 v baru U Jelínka na Jižních Svazích ve Zlíně. Kromě ubodání číšníka vrah odcizil z baru hotovost, cigarety a alkohol. V té době mezi nejužší okruh podezřelých patřil i Jan Prokop ze Zlína. Policii se ale tehdy nepodařilo zajistit dostatek důkazů, které by pachatele usvědčily. Teprve Tempus po třinácti letech případ vyřešil.

Klíčové bylo svědectví bývalé přítelkyně obžalovaného a jeho bratra. Oba popsali, že když se vrátil Prokop z baru, měl bundu od krve. V tašce měl mít láhve s alkoholem, cigarety a žetony. Tedy to, co bylo v baru odcizeno. Bývalá přítelkyně také vypověděla, že se jí Jan Prokop vlastně k činu přiznal.

„Jednou nechtě řekl: „Nechtěl jsem ho zabít, ale on to viděl," sdělila svědkyně před soudem.

Soudu byla předložena i celá řada dalších důkazů, výpovědí svědků, znaleckých posudků, časové analýzy či ohledání místa činu.

Soudkyně Iveta Šperlichová v závěru svého zdůvodnění rozsudku připomněla, že Jan Prokop je nepolepšitelný recidivista a soud u něj neshledal žádnou snahu o projevení lítosti nad smrtí mladého Ondry.

Ale i tak, matka Ondry půjde nyní na hřbitov a položí synovi na hrob květiny a zapálí na něm svíčku. „Řeknu mu, že soud už skončil," svěřila se Deníku tiše.