K tomu má povinnost nahradit VZP částku více než 350 tisíc korun a nemajetkovou újmu manželce a dceři poškozeného celkem milion korun. Rozsudek zatím není pravomocný, žalobce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro vyjádření.

K události došlo loni na začátku července, v prostoru autobusového nádraží ve Zlíně, v místním bufetu, nedaleko zastávky MHD. A právě zde se měli oba muži pohádat. Poškozenému se nelíbily toalety v tomto podniku, snažil se proto vybít vztek nejdřív slovně a pak fyzicky na obžalovaném. Ten v tu chvíli seděl s družkou a dítětem v prostoru před toaletami a to, jak se poškozený do něj obul, jej doslova zvedlo ze židle.

Oba muži si to mezi dveřmi začali „vyříkávat“.

Foto z Manily, kde je Jaroslav Dobeš zadržovaný v detenčním zařízení společně s Barborou Pláškovou.
Odháčkování je znásilnění, potvrdil soud v kauze guru Járy

„Seděl jsem tam s rodinou a ten muž přišel a začal tam močit. Upozornil jsem ho, že to není veřejné wc, a on mi odpověděl 'drž hubu, nebo ti ju rozbiju'. Řekl jsem mu že klidně. Dal mi jednu ránu a pak druhou. Zatmělo se mi před očima a pak si nic nepamatuju. Probral jsem se, až když ten muž ležel na zemi. Asi jsem ho nějak 'odrazil',“ popsal osudný okamžik, kdy s výtržníkem praštil o zem, Miroslav B. Dále uvedl, že si pak šel sednout zpátky k rodině. O další osud muže, který zůstal bezvládně ležet na trávníku u bufetu, se už nijak podle obžaloby nezajímal.

Ilustrační foto
Účet založila pro bratra. Za praní peněz jí hrozí tři roky

ZÁCHRANKU ZAVOLAL AŽ KOLEMJDOUCÍ

„Obviněný, aniž by se nějak zajímal o zdravotní stav poškozeného či mu poskytl pomoc, odešel do bufetu, kde dále konzumoval alkohol, a jen zpovzdálí pozoroval následné dění,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Leo Foltýn. Podle něj měl muž v poklidu popíjet a sledovat, jak strážníci a zdravotní záchranáři bojují o život čtyřiašedesátiletého muže. I když hádku viděli všichni hosté z bufetu, nikdo poškozenému nezavolal pomoc, to udělal až náhodný kolemjdoucí.

„Muž utrpěl zlomeninu prvního krčního obratle s vážným poraněním míchy. V důsledku toho u něj došlo k opakované srdeční zástavě. Poškozený muž se musel ihned podrobit operaci, při které bylo zjištěno, že má vážné poranění mozku. Po čtrnácti dnech v umělém spánku zemřel,“ seznámil Leo Foltýn v obžalobě i se znaleckými závěry.

Martin Janečka u krajského soudu v Brně. Ilustrační foto z 20.1.2015
Kauza Janečka: obžalovaní podali stížnost

A právě o závěry soudních znalců se opřel i senát krajského soudu při rozhodování. Podle něj byl obžalovaný navíc v minulosti za násilnou činnost už trestán a pod vlivem alkoholu podle znalců nad svou agresivitou ztrácí kontrolu.

Na druhou stranu soud přihlédl k tomu, že obžalovaný dokáže žít i spořádaný život. Šest let je tedy podle zdůvodnění soudu mírně nad spodní hranicí trestní sazby. „S rozsudkem nejsme spokojení, ale ještě uvidíme, zda se odvoláme,“ uvedl obhájce obžalovaného Miroslava B. Josef Kapušňák.