Vydali se do obcí Velehrad a Míkovice na Uherskohradišťsku, Tečovic, Žlutavy, Lhoty a Karlovic na Zlínsku, Velké Lhoty na Vsetínsku a do Lutopecen a Bezměrova na Kroměřížsku. Začátky jednotlivých honů měli myslivci naplánované většinou na osmou hodinu ráno.

„Kontrola účastníků mysliveckých honů probíhá každoročně ve stejném období, od začátku listopadu do poloviny měsíce ledna, ovšem poslední hony se většinou konají už koncem roku. Policisté mají k dispozici přehled všech honů ve svém teritoriu. Na kontrolu účastníků vytipovaných honů v celém Zlínském kraji vyrážejí každý víkend, myslivce o kontrole předem neinformují,“ přiblížila za policii mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle ní se před začátkem honu myslivci podrobí zkoušce na přítomnost alkoholu. Pokud by u některého z účastníků honu byla dechová zkouška pozitivní, policisté mu nepovolí účastnit se honu, zadrží mu zbraň a doklady ke zbrani.

„Přestupek vyřeší buď na místě v příkazním řízení, nebo ho postoupí k vyřešení přestupkové komisi příslušného úřadu s rozšířenou působností. V posledních letech jsou ale myslivci v celém Zlínském kraji vzorní a pod vlivem alkoholu jsme přistihli pouze dva lovce, a to v roce 2015 a rok poté,“ doplnila Monika Kozumplíková s tím, že oba nadýchali pouze zbytkový alkohol, kolem 0,3 promile. Pokud se tento přestupek opakuje, může držitel přijít o zbrojní průkaz z důvodu ztráty spolehlivosti.

Podle policie kontrolují policisté kromě alkoholu, zbraně, průkazy zbraní a platnost zbrojních průkazů. Pokud najdou nesrovnalosti, ať už v průkazu ke zbrani nebo ve zbrojním průkazu, pozvou jeho držitele na příslušné oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál a nedostatek odstraní.

„Během dnešního dopoledne policisté zkontrolovali 313 myslivců na devíti honech ve Zlínském kraji. Policisté nenarazili na závady v průkazech a žádný z myslivců nebyl pod vlivem alkoholu," uzavřela Monika Kozumplíková.