Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žalobce Radka Březiny musel chvílemi držet nervy velmi na uzdě

Zlín, Olomouc - Středeční ráno pro mne začíná brzo, vždyť už o půl sedmé stojím na zlínském nádraží a čekám, až mě autobus doveze do Olomouce. Důvod? Vyrážím na hlavní líčení s obžalovanými bratry Radkem a Tomášem Březinovými a jejich komplicem Tomášem Pantlíkem.

23.1.2014
SDÍLEJ:

Soud s bratry Březinovými a Tomášem Pantlíkem v Olomouci - lihová aféraFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Čekala jsem pořádné dusno. A taky bylo

Zlínští podnikatelé, kteří se mají před olomouckým soudem zpovídat z krácení daní. Jimi způsobená škoda má dle vyjádření předsedy olomouckého senátu Eduarda Ondráška přesáhnout částku 450 milionů korun.

První rada pro návštěvníky ze Zlína, kteří by chtěli vystoupit z tramvaje u olomouckého okresního soudu, nedělejte to!

V Olomouci okresní a krajský soud nesídlí ve stejné budově jako ve Zlíně. Ten krajský olomoucký je zhruba o šest set metrů dál, v elegantní, moderní, nové a prosklené budově.

„Už důkladná prohlídka všech, kteří se snaží dostat dovnitř, prozrazuje, že líčení se koná za zvýšených bezpečnostních opatření.

„Máte nějakou zbraň nebo nůž?" ptá se mě pracovník justiční stráže a zároveň zkoumá obsah mé kabelky, což mě upřímně lehce namíchne.

„Já mám ostrý jazyk, ale to vás asi nezajímá, co? Jinak jinou zbraň nemám," usměji se na něj, přece jen dělá pouze svou práci.

„Je to třetí patro naproti schodům", dostanu za úsměv instrukce na cestu. Nedá se to přehlédnout, na chodbě a přede dveřmi jednací síně, kde hlavní líčení probíhá, je rušno a živo. Obžalovaní jsou již uvnitř a fakt, že se nejedná o běžné jednání, potvrzuje i přítomnost čtyř těžkooděnců se samopaly uvnitř místnosti. Sedám si dozadu a pozoruji, jak se začíná odvíjet mediálně exponovaná kauza.

Vedle vidím zlínské novináře z jiných novin i z televizní stanice. Je vidět, že i Zlín má o tuto lihovou aféru zájem, i když hlavní líčení neprobíhá tam. Přesto již od pondělka vím, že celé jednání může být, jak se říká, „krátký proces".

Olomoucký krajský soud totiž musí projednat žádost obhájců o vrácení celé věci na státní zastupitelství z důvodu významné změny v důkazním řízení.

Jedná se o nové trestní stíhání Radka Březiny a jeho bratra ze 14. ledna tohoto roku. Zdá se, že obhájci i státní zástupce Michal Galát hrají o čas. Čas, který může znamenat i propuštění obžalovaných z vazby, čas, který mělo státní zastupitelství k tomu, aby mohlo vypracovat a podat obžalobu, čas, po který trvalo přípravné řízení…

Obhájci přednáší své návrhy.

„Nežijeme v době, kdy bude obhajoba moderovat průběh hlavního líčení," byl jeden z protiargumentů státního zástupce Michala Galáta.

Předseda senátu vyhlašuje přestávku a mně to přece jen nedá, abych se žalobce na něco nezeptala.

„Co budete dělat, pokud soud vyhoví návrhu obhájců?"

„Podám proti tomuto rozhodnutí stížnost," je rozhodnutý již v této chvíli státní zástupce.

„Do jednací síně vstoupí obžalovaní a jejich obhájci," nese se po půlhodině chodbou.

Pohled z okna prozrazuje, že se asi vážně blíží zima, ale předtucha dalšího vývoje soudního líčení by spíš vypovídala o tom, že bude ještě pěkně horko. A opravdu, soudce dává za pravdu obhájcům obžalovaných bratrů Březinových.

„Věc se vrací k došetření státnímu zástupci," zazní verdikt senátu olomouckého krajského soudu.

„Je zde důvodné podezření, že došlo k významné změně důkazního řízení," vysvětluje předseda senátu Eduard Ondrášek ve svém zdůvodnění rozhodnutí.

„Takové výroky si vyprošuji!"

„Nemáme jinou možnost, jak v projednávání dál pokračovat. Zavání to tím, že obžaloba byla podána hlavně proto, aby nedošlo k propuštění obžalovaných z dlouhodobé vazby," vysvětlil předseda senátu.

„Obžaloba nebyla podána účelově, vyprošuji si, aby na adresu státního zastupitelství padaly takové výroky," nedal se naštvaný žalobce.

Proti rozhodnutí senátu podal ihned stížnost, obžalovaní se tohoto práva vzdali. Tomáš Pantlík, který s novým trestním stíháním nemá nic společného, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Cítím, že hlavní líčení se blíží ke svému konci, ještě stačím vyslechnout sliby od obžalovaných, jak budou spořádaným životem na svobodě vyčkávat na rozhodnutí soudu, ale už musím odejít.

Takových slibů jsem při soudních líčeních slyšela již mnoho. Všichni jsou stejní, pomyslím si, jsou vzorní, až jim teče do bot a nemusí to být jen líh.

Čtěte: Soud s bratry Březinovými odročen na neurčito

Předseda senátu krajského soudu v Olomouci:

Vyčkáme na rozhodnutí vrchního soudu

Olomouc - /ROZHOVOR/ Hlavní líčení s bratry Březinovými obžalovanými z obrovských úniků na nezdaněném lihu předseda senátu krajského soudu v Olomouci Eduard Ondrášek odročil na neurčito a vrátil věc státnímu zástupci k došetření.

Proč se celá záležitost vrací státnímu zástupci?

V polovině minulého týdne se po zásahu policie v souvislosti s nezdaněným lihem objevily nové skutečnosti. Ty nasvědčují tomu, že trestná činnost bratrů Březinových by mohla být kvalifikována přísněji a že se může jednat o organizovanou zločineckou skupinu. Mohlo by se tedy jednat o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána původní obžaĺoba. Je proto třeba provést další rozsáhlé šetření, aby se to potvrdilo nebo vyvrátilo. Proto bylo potřeba vrátit věc státnímu zástupci k došetření.

Naznačil jste, že nová obžaloba na bratry Březinovy mohla být podána účelově proto, aby zůstali ve vazbě, která by jinak mohla už brzy skončit. Státní zástupce se proti tomu ostře ohradil.

Je otázkou, zda nové trestní stíhání z poloviny minulého týdne vůbec mohlo být takto zahájeno. Je totiž otázkou, zda je možné stíhat stejnou osobu pro tytéž trestné činy hned dvakrát. Státní zástupci si mohli být vědomi toho, že obžalovaným téměř končí vazební lhůta a mohli podat obžalobu účelově. Není to však rozhodně kritika státního zastupitelství, jsou to jen takové moje úvahy.

Jaký teď bude další vývoj v celé kauze?

Pokud nám dá vrchní soud za pravdu, dojde ke spojení obou trestních věcí a ke společnému přípravnému řízení. Vše by se pak projednávalo znovu, ale už s přísnější právní kvalifikací. Mohlo by však také dojít k propuštění obou obžalovaných z vazby. Zejména u Radka Březiny již nezbývá příliš dlouhá doba, po kterou může být dál ve vazbě. Důvody pro vazbu jsou však nyní ještě závažnější, než dosud byly. Očekáváme, že vrchní soud v této záležitosti rozhodne během několika týdnů. Pokud nám věc vrátí zpátky, pak samozřejmě nařídím nové hlavní líčení.

MAGDA VRÁNOVÁ

Autor: Jana Zavadilová, Redakce

23.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Aukro Berani Zlín. Ilustrační foto

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

hokej Aukro Berani Zlín - HC LitvínovŠtěpán Fryšara

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani. A jako jediného přímého aktéra utkání jej nepřekvapila ani hustá mlha, kvůli které se zápas málem nedohrál.

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli konflikt fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení