Akci jako z kriminálního filmu provedla podle očitých svědků zásahová jednotka strážců zákona, která přijela na místo činu v několika vozidlech s civilní poznávací značkou. „V kuklách maskovaní ozbrojenci pronikli do objektu, odkud vzápětí vyvedli skupinku mladých lidí. Už před časem v tom domě policisté zasahovali kvůli podezření z výroby a přechovávání drog, dnes to bylo zřejmě ze stejného důvodu,“ sdělil Deníku v úterý večer jeden ze Lhoťanů, bydlící v sousedství inkriminovaného stavení, jenž si ale nepřál být jmenován.

Uherskohradišťský mluvčí Aleš Mergental potvrdil, že šlo o domovní prohlídku. „Dům skrýval jak nástroje a suroviny určené k vyrábění pervitinu, tak čerstvě vyrobenou drogu samotnou a především lidi, kteří pervitin vyráběli. Ještě ten večer kriminalisté předvedli z objektu deset mužů a žen, z nichž v policejní cele zůstali tři muži,“ upřesnil Mergental.

Mladíci ve věku pětadvacet a osmnáct let podle něj pervitin vyráběli, šestadvacetiletý muž drogu distribuoval lidem ve svém okolí. Takto si trojice počínala minimálně od letošního března. „Pětadvacetiletý muž pervitin vyráběl i přesto, že je stíhán na svobodě za stejný trestný čin. Kriminalisté jej ve stejném domě přistihli při výrobě pervitinu v prosinci loňského roku,“ poznamenal mluvčí. Povedené trojici hrozí za spáchání trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů až pětileté vězení. Strážci zákona dali podnět na vazební stíhání pětadvacetiletého výrobce pervitinu.

Starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének uvedl, že mezi zadrženými nebyl ani jeden místní. „Dokonce ani majitel nemovitosti, potomek dřívějších vlastníků, není Lhoťan a jako adresu bydliště uvádí Městský úřad Uherské Hradiště,“ poznamenal starosta a přiznal, že obyvatelé domu sice veřejný pořádek nenarušovali, ale obavy sousedů mohli vzbuzovat oprávněně. „Pohyb cizích vozidel a cizích lidí v té ulici byl opravdu mimořádný,“ sdělil Jelének. Jak zabránit takové činnosti v obci, která se díky drogovým deliktům stává pomalu vyhlášenou, však podle svých slov zcela jasno nemá. „Ve škole této problematice věnují mimořádnou pozornost. Já osobně jsem tam dělal několik přednášek. Výraznější prevenci snad z našeho pohledu ani dělat nelze,“ konstatoval.