Původní říjnový rozsudek zlínského Okresního soudu zrušil a snížil mu trest odnětí svobody z 46 na 36 měsíců. Jak zaznělo ve zdůvodnění, senát krajského soudu k tomuto rozhodnutí vedl fakt, že mladík trpí duševní chorobou a v době spáchání trestného činu byl ve stavu snížené příčetnosti. Podle informací Deníku, bývalý dobrovolný hasič Tomáš R. trpí pyromanií.

Co se týká náhrady škody, je povinen podle pravomocného rozhodnutí zaplatit necelých třista tisíc. Se zbytkem škody odkázal soud poškozené k civilnímu řízení. Přitom škoda, kterou způsobil, měla dosáhnout několika milionů korun.

„Klient se k trestné činnosti doznal v rozsahu tak, jak je popsáno v obžalobě, jeho činnost byla z velké části ovlivněna jeho chorobou, které je si vědom a je připraven se léčit," uvedl obhájce Tomáše R. Jan Drozd.

Rozhodnutí krajského soudu komentoval i žalobce Ctirad Hubáček „Odvolací soud se shodl se soudem prvního stupně, pokud jde o trest, uložil obžalovanému mírnější. Tam výrazněji zhodnotil otázku zmenšené příčetnosti, mám za to, že trest již tak není nepřiměřeně přísný," uvedl státní zástupce.

Tomáši R. žalobce kladl za vinu, že 25. května nad ránem zapálil dvě osobní vozidla, která byla zaparkována pod přístřeškem rodinného domu v obci Hvozdná. Ty polil benzínem a zapálil je. Od přístřešku však vzplál rodinný dům, kde v tu chvíli spala čtyřčlenná rodina. Motivem tohoto činu měla být mladíkova závist a msta za jeho neurovnané rodinné vztahy a finanční situaci.

Důvod mladého žháře nechápali ani místní obyvatelé.

„Na práci byl vždycky ochotný, ale proč to udělal, nevím. Vím, že děcka a spolužáci ho neměli rádi. Dokonce mu někdo podpálil jeho auto. Jeden den ho koupil, pojistil a druhý den vyhořelo," zmínila jedna místní obyvatelka, která nechtěla uvést své jméno.

Další obyvatelé Hvozdné ale také zmínili, že mladík byl velmi šikovný na práci.

„Doufám, že si všechno uvědomí, poučí se z toho a napraví svou chybu," věřila Tomášova matka.