„Povaleno, vyvráceno nebo rozlomeno bylo třiašedesát náhrobků. Vyčíslená škoda dosáhla minimálně půl milionu korun. Za spáchaný čin viníkům hrozit až tříletý pobyt ve vězení.“ upřesnil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Na uherskoostrožském místě posledního odpočinku stovek židů však podle tamního starosty Vlastimila Vaňka nešlo o první exces, kterého se tam ruka neznámého zlovolníka či zlovolníků dopustila. Už před několika lety tam podle starosty došlo k projevům vandalství. „Tehdy ale šlo pouze o ojedinělé vandalské činy, které se současným pustošením nelze srovnávat. V takovémto rozsahu to bylo poprvé. I když v této chvíli si nejde udělat jednoznačný úsudek, myslím, že se nejedná o pouhý vandalský čin,“ tvrdí Vaněk.

S tím však polemizuje Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Jestliže nelze vycházet z nějakých dalších indicií, jako jsou například kresby nebo jiné doprovodné projevy pachatele, není možné jednoznačně usuzovat, co bylo motivem a příčinou takového jednání. Zdali šlo o ideové poselství se v této chvíli nedá odhadnout,“ konstatoval Mareš.

Většinu lidí však dokáže pobouřit pouhá informace o podobných projevech. „Zatím jsem o vandalství na hřbitově neslyšela. Takové chování mi ale přijde neuctivé a odporné. Nedokážu pochopit, proč to někdo dělá,“ kroutila hlavou Ostrožanka Monika Fňašková.“ S podobným vandalstvím ale v podstatně menší míře má zkušenost Broďan Jan Blaha, jenž se podílel na obnově židovského hřbitova v Komenského městě. „V Uherském Brodě jsem se jen několikrát setkal s povalováním náhrobních kamenů,“ sdělil Blaha.

Otázkou nadále zůstává, jak bude v oblasti ochrany hřbitova postupovat Uherský Ostroh. Město doposud podle Vaňka pouze pomáhá židovské obci se základní údržbou jeho hřbitova. „Posečeme trávu, pouklízíme tam, když je třeba, ale to je zhruba všechno. Teď se musíme dohodnout se židovskou obcí, co bude dál,“ poznamenal Vaněk.

Představitelé Židovské obec Brno, pod kterou spadá i hřbitov v Uherském Ostrohu by uvítali větší kontrolu svého hřbitova. „Kdyby se tam občas objevovali městští strážníci, určitě by to mělo svůj efekt,“ prohlásil předseda brněnské židovské obce Pavel Fried.

Policisté vyzývají občany, kteří by měli poznatky k pachatelům pohybujícím se v noci na neděli 28. června v okolí hřbitova, aby jakékoliv informace oznámili na linku 158.

(pb, irt)