Na svého advokáta podal trestní oznámení jednačtyřicetiletý muž. Jeho právních služeb využil v roce 2021, když uplatňoval nárok na náhradu škody za nezákonné trestní stíhání. Byl totiž zproštěn viny ve všech bodech obžaloby.

Za veškeré výdaje související s trestním stíháním žádal stát o vyplacení 282 tisíc korun. „Pracovníci příslušného ministerstva jeho žádost posoudili a na účet jeho advokáta zaslali odškodnění ve výši 178 tisíc korun. Advokát ale muže o kladném vyřízení jeho nároku neinformoval a peníze si ponechal,“ popsala právníkův prohřešek policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Po pár měsících, v roce 2022, bylo muži divné, že se ve věci jeho žádosti stále nic neděje. Proto se obrátil na jiného advokáta, který požádal ministerstvo o výsledek žádosti o uplatnění náhrady škody jeho klienta.

„Dozvěděl se, že peníze již byly před více než půl rokem vyplaceny na účet jeho prvního advokáta. Na dotaz mu tento právní zástupce odpověděl, že jeho žádost dosud nebyla vyřízena. Muž s ním proto ukončil spolupráci a podal na něj koncem loňského roku trestní oznámení,“ přiblížila další vývoj Kozumplíková.

Advokát se poté všemi možnými způsoby hájil. Zejména tím, že mu muž dlužil peníze za právnické služby, proto si odškodnění po jejich vzájemné dohodě ponechal.

„Provedené prověřování ale ukázalo opak a komisař zahájil proti obviněnému advokátovi trestní stíhání. Advokát si proti zahájení trestního stíhání podal stížnost, kterou státní zástupce v uplynulých dnech zamítl,“ doplnila Monika Kozumplíková.