Cizí muž seniorce v polovině října napsal zprávu prostřednictvím sociální sítě. Uvedl, že je obchodník s traktory a žije ve Španělsku. Začali si psát o všedních věcech…

Muž se ženě svěřil, že dostal velkou zakázku na prodej traktorů a letí kvůli ní do Indonésie. Následovala informace, že dostal za prodané traktory 1,8 milionu dolarů v hotovosti.

Muž na Zlínsku vykradl obchod s elektronikou, aby měl dárky na Vánoce. Za tři dny se přišel udat.
Vykradl obchod s elektrem, aby měl dárky na Vánoce. Za tři dny se přišel udat

Kvůli tak velkému obnosu měl prý domnělý obchodník strach o svůj život. Napadlo jej proto, že by tyto peníze mohl zaslat diplomatickou cestou právě ženě do České republiky.

Klasický scénář: falešní celníci a smyšlené poplatky

Ženě se ozvali údajní pracovníci Celní správy ČR, kteří po ní chtěli různé poplatky - za uložení balíčku, za jeho pojištění nebo za okamžité doručení. Balíček stále nepřicházel, naopak se množily požadavky ohledně poplatků.

Seniorka se vydala společně s rodinnými příslušníky na letiště do Bratislavy, aby si balíček s penězi sama vyzvedla. „Tam se od skutečných celníků dozvěděla, že se jedná o podvod,“ řekla mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Podvody na internetu. Ilustrační foto.
Muž ze Zlínska poskytl „poradci“ občanku i přístup do PC. Přišel o 800 tisíc

Přesto však žena s údajným obchodníkem dál komunikovala. Ten jí napsal, že balíček mezitím doputoval na letiště do Prahy a chtěl dalších 185 tisíc za poplatky. „Ty už oklamaná žena neposlala a podala trestní oznámení,“ dodala Kozumplíková.

Peníze, které předtím zaplatila, si půjčila v bance, od rodinných příslušníků i od kamarádek. Celkem přišla o 393 700 korun.