Nejčastějším druhem podvodu zůstává stále tzv. phishing. Vystavíte-li k prodeji jakýkoli druh zboží na některém z bazarových portálů na internetu, ozve se vám zájemce a pošle vám jako odkaz podvodné stránky buďto vaší banky, nebo dopravce. Když se na stránky přesměrujete, musíte vyplnit přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Pachatel má potom tyto údaje k dispozici a může manipulovat s vaším účtem do doby, než si ho zablokujete. Tímto způsobem vám může vybrat veškeré finance, které na účtu máte, a také si vaším jménem online vyřídit půjčku.

„Dalším druhem podvodu je telefonát, při němž domnělý pracovník banky upozorňuje majitele úču, že se mu někdo do účtu naboural a jeho jménem si vyřizuje úvěr. Poté následují instrukce, aby majitel účtu vybral veškeré finance a vložil je do bankomatu na bitcoiny. Tím ovšem o veškeré vybrané peníze přijde,“ upozorňuje na praktiky podvodníků mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Dalším způsobem, jak přijít o finance, jsou podvodné sms. Ta z posledních dnů umožňovala vyřízení příspěvku na bydlení. Po kliknutí na zaslaný odkaz byl adresát přesměrován opět na podvodné stránky banky, kde po vyplnění přihlašovacích údajů dal přístup do svého internetového bankovnictví podvodníkovi, který mohl volně nakládat s jeho penězi.

„Odpovědnost za svoje peníze si majitelé účtů nesou sami. Proto lidem neustále radíme - dávejte si na svoje finance pozor a než se přihlásíte do internetového bankovnictví, přemýšlejte,“ dodává Kozumplíková.