Obžalovaný Martin Bódiš tvrdil, že se při zadržování přiznal k vraždě pod tlakem, ale přitom ji nespáchal. Hlavní líčení pokračuje 7. srpna. „Doufám, že bude i poslední," poznamenal soudce Jiří Dufek.

Včerejší jednání u soudu bylo plné emocí. Nechyběly slzy, strach ani nervové vypětí. Pavel Nevařil, u kterého Martin Bódiš pracoval, měl být zabit ve svém bytě dvaceti bodnými ranami v září 2005.

V té době chyběly důkazy k usvědčení pachatele. Případu se ujal speciální tým Tempus, který řeší neobjasněné vraždy a pomohl dopadnout pachatele. Tím má být podle obžaloby právě Martin Bodiš. Od února letošního roku je stíhán vazebně a v případě prokázání viny mu hrozí vězení 12 až 15 let, dokonce i doživotí.

Včera u soudu vypovídala bývalá manželka obviněného. Při své výpovědi se chvěla, pohled na muže se kterým má syna, by pro ni stresujících.

Musela vylíčit, jak ji její bývalý manžel bil a týral. Za to byl již odsouzen a ve výkonu trestu. Bódišova současná přítelkyně Lucie naopak před soudem tvrdila, že bývalá žena Martinovi dělala naschvály a nechtěla mu půjčovat syna.

„My jsme měli normální vztah, hodně mi pomohl a nikdy mě neuhodil," řekla Lucie, která nechybí na žádném jednání. „Věřím, že ho osvobodí, bude to dobré, věřím tomu. Má i vynikajícího právníka, vypadá to dobře," svěřila se Deníku.

Ještě jedna žena nechybí na žádném soudním líčení: sestra zavražděného Pavla Nevařila. Zveřejnit své jméno nechtěla, redakce Deníku jej má ale k dispozici.

„Bratr nám moc chybí, byl to kluk, který byl pohodový a kamarádský. Hlídával mi syna," vzpomínala žena. „Dodnes jsme se s jeho smrtí nesmířily," dodala smutně.

A co říká na obvinění Martina Bodiše? „Po smrti Pavla jsme se potkávali. Teprve až po jeho zatčení a prvních informacích mi některé věci začaly zapadat do sebe. Je ale na soudě, aby mu prokázal vinu," uvedla.

„Žádný důkaz neukazuje na to, že Martin Bodiš v inkriminované době zabil Pavla Nevařila," sdělil advokát obžalovaného Miroslav Michajlovič.

Státní zástupce Roman Kafka ale tvrdí, že o vině obžalovaného svědčí hned souhrn důkazů – výpovědi svědků, znalecké posudky, včetně posudku k jeho věrohodnosti, analýza stop z místa činu a předložené listinné důkazy i časová analýza. Také výsledky detektoru lži několikrát analyzovaly nepravdivou výpověd Bodiše.

„Je to lež ," odporoval obžalovaný. Později se i rozplakal. „Chovali se ke mně jako k dobytku. Měl jsem strach, byl jsem pod velikým tlakem nejméně deset hodin. Vyhrožovali mi Balážem," znělo z úst obžalovaného.

„Policisté jednali rychle, bez násilí a k zadrženému se chovali slušně," oponoval Roman Kafka.

Popsal znovu, jak se Bodiš po svém zadržení měl přiznat k činu. „Přiznávám, že jsem zabil Pavla Nevařila. Nedokážu s tím žít. Zavřel jsem dveře a bodal Pavla. Bojím se, co na to jednou řekne můj kluk," měly být věty z jeho přiznání.

Šéf Tempusu Martin Baláž u soudu včera také vypovídal. Soud vyslechl i znalce z oboru psychiatrie. Podle výsledků psychiatrického zkoumání je obžalovaný impulzivní. I když má IQ 90, přesto má sociálně nepřizpůsobivé chování. Podle znalců je Bodiš člověk necitelný.