Soud mu navíc na čtyři roky zakázal působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Rozsudek není pravomocný. Devětatřicetiletý muž vinu odmítl a na místě se odvolal. Za provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení nebo licence mu hrozil jeden rok až osm let.

Podle státního zástupce Petra Matouška Marcinek jako jednatel zlínské společnosti ALSA PRO v roce 2011 objednal v Nizozemsku 100.800 kusů nábojů ráže 7,62×39 a nechal si je dovézt přepravní firmou do Česka. Sám poté podle obžaloby 14.000 těchto nábojů dovezl a prodal zákazníkovi do Polska. „Neměl přitom od ministerstva průmyslu a obchodu povolení ani licenci k převozu tohoto střeliva po zemích Evropské unie," uvedl Matoušek.

Dovoz dalších 201.600 kusů nábojů 7,62×39, které si Marcinek u dodavatele v Nizozemsku objednal, překazil zásah policie. Obžalovaný, který je stíhán na svobodě, vinu odmítl. „Nenakoupil jsem vojenské střelivo, ale náboje 7,62×39, s nimiž velmi rádi střílí sportovní střelci. Dá se sice použít i do samopalů a automatických zbraní, ale používají ho například i myslivci," hájil se Marcinek.

Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové ale není pochyb, že se o vojenský materiál, tedy o výrobky konstruované pro použití v bezpečnostních sborech, jednalo. K jejich přepravě tak podle soudu je nutné povolení ministerstva průmyslu a obchodu. „Střelivo sloužilo i do kalašnikovů a naprosto stejné střely byly podle jednoho ze svědků použity v bojových akcích v bývalé Jugoslávii," uvedla Šperlichová.

Obžalovaný tvrdil, že ALSA PRO má zbrojní licenci, která ji opravňuje s náboji obchodovat. „Řídím se zákonem o zbraních a střelivu. Na tento typ nábojů se povolení nevztahuje," uvedl muž, který podle svých slov střílí od dětství a nyní se zabývá výrobou a prodejem nábojů a střel pro pistole a pušky. Podle webu ALSA PRO jsou zákazníky firmy střelci, střelnice, střelecké kluby i obchodníci z celé Evropy. Marcinek odmítl, že by firma obchodovala s vojenským materiálem.

Společnost podle něj ročně prodá 500.000 až 600.000 nábojů. Podle Marcinka jsou všechny označené značkou C.I.P., která potvrzuje, že odpovídají standardům stanoveným mezinárodní úmluvou pro civilní použití. Náboje prodávané bez této značky bývají výrazně levnější. V dnes čtených svědeckých výpovědích ale nizozemský prodejce potvrdil, že Marcinek za C.I.P. neplatil.

Náboj 7,62×39 vznikl během druhé světové války v tehdejším Sovětském svazu. Nejznámější zbraní, která ho používá, je legendární útočná puška AK-47, jejímž konstruktérem byl loni v prosinci zemřelý Michail Kalašnikov. Náboj stále patří k nejběžnějšímu vojenskému střelivu ve světě.