Obžalovaní jsou také dva členové původní lihové mafie, kteří již byli v souvislosti s nezdaněným lihem odsouzeni. Jde o Radka Březinu, který si odpykává třináctiletý trest, a Ivana Kováříka, někdejšího jednatele společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil.

Při rozkrývání Březinovy kauzy vyšlo najevo, že členové skupiny měli dopředu informace například o chystaných celních kontrolách.

Případ se týká let 2004 až 2012, a to především produkce nezdaněného lihu společnosti Morávia-Chem a nelegálního podnikání na ni navázaných lihovarů a likérek. Celníci podle obžaloby pomáhali skupině kolem Březiny krátit spotřební daň z lihu a její podporou se přímo podíleli na mnohamiliardové škodě.

V případu figuroval i další celník, jemuž za napomáhání trestné činnosti lihové mafie kolem Radka Březiny uložil letos v dubnu zlínský krajský soud čtyři roky vězení.

Na deset let bývalému celníkovi také zakázal činnost příslušníka bezpečnostních sborů a uložil mu peněžitý trest 400.000 korun. Soud schválil návrh dohody o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Jednapadesátiletý muž měl status spolupracujícího obviněného.

Soudu se dnes zúčastnilo všech pět obžalovaných, Březinu a Kováříka přivedla vězeňská služba. Předseda senátu Pavel Dvorský v úvodu uvedl, že Březina s Kováříkem navrhli zastavení trestního stíhání.

Březina se odkazoval na nedávné rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který zastavil jeho stíhání již v předchozí kauze ovlivňování svědků, za kterou mu byl původní třináctiletý trest nepravomocně zvýšen na 14 let a devět měsíců. Podle vrchního soudu bylo o těchto skutcích již pravomocně rozhodnuto. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž však proti tomu podal dovolání.

"Soud k tomu uvádí, že k rozhodnutí pro zastavení trestního stíhání nepřistoupil," uvedl dnes Dvorský.

Hlavní větev lihové kauzy zahrnuje období let 1998 až 2013, kdy skupina podle žalobců obchodovala přibližně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu. Způsobený únik na daních Vrchní soud už dříve vyčíslil na více než 5,6 miliardy korun.