Aby ne, vždyť v případě odsouzení jim hrozí doživotní trest.

Na rozdíl od pondělního jednání, které probíhalo v chladné atmosféře, bylo to středeční nabité emocemi. Ruch v soudní síni musel nejednou uklidňovat předseda senátu Radomír Koudela.

Ten také upozornil Alexandera Jordána, Aleše Svobodu, Martina Cekotu, Viktora Koláčka a Libora Vanderku, kteří čelí obžalobě z ohrožování zdraví závadnými potravinami, že jejich skutky může překvalifikovat během soudního procesu na úmyslné obecné ohrožení, za což mohou čelit trestu 12 až 20 let odnětí svobody nebo výjimečnému trestu.

„Strašně lituji toho, co se stalo," pronesl jeden z údajných strůjců aféry Jiří Vacula v úvodu výpovědi. „Je mi tohoto neštěstí nesmírně líto. A ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, že líh může být závadný," pokračoval.

Spotřební lih, nebo nemrznoucí směs?

Jiří Vacula měl odebrat od Fiana a Křepely deset tisíc litrů metylalkoholové směsi a tu distribuovat dál, některé dodávky odběratelům i upravoval na rum a vodku. Později před soudem vypověděl, komu a kolik litrů lihu dodával a kde líh odebíral. „Líh od Fiana jsem nabídl i do likérky VAPA Drink a byl o něj zájem," řekl také.

Část jeho výpovědi patřila i znalci, který mu měl dodávaný líh kontrolovat. Znalec mu vždy potvrdil, že se jedná o jemný potravinářský pšeničný líh. Po třetí odebrané dodávce od Rudolfa Fiana začaly první potíže, zemřeli první lidé. Proto nechal údajně Vacula znalci zkontrolovat vzorek i z poslední dodávky.

„Volal mi za dva dny, že ve vzorku je metanol," řekl Jiří Vacula. „Proto jsem kontaktoval všechny své odběratele, osobně jsem některé z nich navštívil," dušoval se. Poté se prý dohodl s Rudolfem Fianem, že poslední dodávku od něj a Křepely vrátí. Mělo se jednat zhruba o necelé čtyři tisíce litrů této jedovaté směsi. Jiří Vacula také zdůraznil, že právě díky jeho součinnosti s policií a tomu, že poškození mohli získat jedovatý alkohol z jiných zdrojů, zejména od Rudolfa Fiana, nemají dvě třetiny poškozených s ním žádnou spojitost.

Příležitost výpovědi po Jiřím Vaculovi dostal i Rudolf Fian. „Vacula si u Křepely objednal velké množství lihu," sdělil ve středu Rudolf Fian u soudu. Rudolf Fian dál popisoval dodávky pro Jiřího Vaculu i vrácení poslední dodávky Vaculou.

„V životě jsem nikomu neprodal potravinářský líh," dušoval se. „Vaculovi jsme přivezli čtyři tisíce litrů nemrznoucí směsi do ostřikovačů, kterou pak Vacula vrátil, protože prý nebyla v pořádku," uvedl u soudu. O rozruch se postaral tvrzením, že výpovědi po jeho zatčení byly policií a státním zástupcem Romanem Kafkou vynucené.

Zdroj: Youtube

„Řekli mi, že když budu mluvit, budu mít statut spolupracujícího obviněného. Nejprve jsem měl vypovídat proti Březinovým, pak proti Křepelovi. Slíbili mi, že mě za to přesunou do vazby v Ostravských Heřmanicích, kde to bude mít moje rodina za mnou blíž. Přistoupil jsem na to. Pamatuji si, jak mi státní zástupce Kafka řekl: „Udělal jste správnou věc. Jste správný chlap. Nikdy v životě toho nebudete litovat." Ale když měli moje výpovědi, tak mi opět prodloužili vazbu. Využili mě, abych vypovídal proti Křepelovi," popsal a atmosféra v soudní síni by se dala doslova krájet.

Vypovídající policisté, kteří měli kauzu na na starost však tyto tvrzení později vyvrátili. Nejdéle a nejobšírněji vypovídal Tomáš Křepela. „Chtěl bych vyjádřit soustrast pozůstalým a lítost vůči poškozeným. Má osoba nemá s tímto případem nic společného," řekl na začátku výpovědi. Hned poté naznačil, že ze strany státního zastupitelství se jedná o komplot na jeho osobu.

Zdůraznil však, že nikdy potravinářský líh, jak tvrdí Jiří Vacula, neprodával. Uvedl, že mu prodával jen nemrznoucí směs. Podle něj barely byly označeny upozorněním na hořlavost a informací, že směs obsahuje metanol.

Také prohlásil, že neví odkud Vacula líh, který prodával, měl. „Myslím si, že s ním obchodoval už dříve. Jsem přesvědčen, že tím, že nakoupil nemrznoucí směs ode mne, chtěl jen krýt vlastní trestnou činnost," dodal na adresu bývalého obchodního partnera.

Dnešní jednání pokračuje výslechem svědků a budou předloženy listinné důkazy.