Před soud se postaví deset obžalovaných, z nichž čtyřem hrozí až doživotní tresty. Soudní líčení má u zlínského soudu až do června v plánu 42 jednacích dní.

Proces na sebe už předem poutá velkou pozornost a není divu. Metanolová kauza si dosud vyžádala 47 obětí, z toho 38 lidí zemřelo od vypuknutí aféry s otráveným alkoholem do konce roku 2012.

Tento počet klade státní zástupce ve své obžalobě, která zahrnuje poškozené do 31. prosince 2012, za vinu třem hlavním aktérům kauzy. Alkoholu se smrtící směsí metanolu se napilo přibližně 140 lidí, 79 poškozených ve stejné obžalobě otravu přežilo, desítky z nich však s trvalými následky. Obviněných v metanolové kauze je více než sedm desítek.

Kvůli aféře byla v Česku také od 14. do 27. září 2012 vyhlášena úplná prohibice.

Josef Kapušňák – jeden z obhájců

Josef Kapušňák – jeden z obhájcůVěk: 59 let
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1990.
V advokacii pracuje od roku 1996 a v advokátních službách se od prvopočátku zaměřuje jen na trestní právo.

Mezi jeho nejznámější soudní případy, kde vystupoval jako obhájce, patří obhajoba Luboše Novotného z Chrudimska, který byl podezřelý z toho, že jednoho z nejvlivnějších mužů v českém zbrojařství Pavla Muselu v lese mezi Velehradem a Salaší na Uherskohradišťsku napadl a způsobil mu těžké zranění. Ohajoval také bratry Romana a Jana Švédíkovy v kauze velkého daňového úniku při obchodování s barevnými kovy. Od pondělí bude obhajovat v takzvané metanolové kauze Roberta Sedlaříka, který figuruje s dalšími devíti obžalovanými ve zlínské větvi této následky nejrozsáhlejší kauze. Robert Sedlařík je obžalován z ohrožování zdraví závadnými potravinami a hrozí mu 2–8 let odnětí svobody.

Rozhovor:

Jak náročná bude obhajoba vašeho klienta v kauze metanol?
Každá obhajoba je něčím specifická a jinak náročná. Mnohdy banálnější věc zabere více času a práce, kdy je nutné se ji věnovat i s větším úsilím. Každý klient očekává pomoc a svůj problém chce řešit co nejlépe.
Považujete kauzu metanol za vrchol ve vaší advokátní praxi nebo vůbec v justici?
To ne. Mám za to, že byly již určitě náročnější kauzy, jen neměly toliko poškozených osob a úmrtí. V tom je tato kauza ojedinělá.
Jak jste se na kauzu připravoval?
Jak na každou jinou věc. Nelze se připravovat na něco méně či více, jde o klienty.

Radomír Koudela – soudce

Radomír Koudela – soudceVěk: 50 let
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
V justici pracuje od roku 1986 a od roku 1988 je soudce.

Z jeho posledních nejzávažnějších soudních případů, kterým předsedal jako soudce, je známá kauza vydírání zlínských podnikatelů Miroslavem Maslákem a jeho gangem nebo případ brutální vraždy seniora ve Slopném s obžalovanými Marošem Straňákem a Davidem Šimonem. Od pondělí 3. března bude jako předseda senátu rozhodovat v nejrozsáhlejším případu české justice – v takzvané metanolové kauze. „Má práce je velmi variabilní, ani jeden případ není stejný," říká.

Rozhovor:

Jak náročné bude pro vás soudit kauzu metanol?
Případ patří jak obsahově, tak počtem obžalovaných a hlavně následky k velmi obtížným případům. Určitě si myslím, že se bude jednat o náročnou kauzu, která navíc bude také obtížná i kvůli mediálnímu zájmu.
Považujete kauzu metanol za vrchol ve vaší kariéře?
Ctižádost do justice nepatří. Pomyšlení, že případ, který měl tak tragické následky, by měl být považován za vrchol mé kariéry, mě rozhodně nenapadlo. K celé kauze cítím velký respekt a také lítost nad zemřelými poškozenými. Člověk by se měl maximálně snažit, aby bylo rozhodnuto spravedlivě.
Jak jste se na kauzu připravoval?
Příprava nebyla výjimečně složitá, spíše šlo o časovou náročnost. Spis byl dobře zpracovaný, navíc byl i v elektronické podobě. Proto jsem se mohl věnovat případu i každou volnou chvíli, včetně víkendů. Navíc, po pětadvaceti letech praxe člověk ví, co je ve spise nejdůležitější a na co se má zaměřit.

Roman Kafka – státní zástupce

Radomír Koudela – soudceVěk: 36 let
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
V roce 2003 nastoupil jako právní čekatel na Okresní státní zastupitelství Kroměříž, od roku 2006 působil jako státní zástupce Okresního státního zastupitelství Kroměříž.
Od roku 2007 působí jako státní zástupce Krajského státního zastupitelství Brno, pobočka ve Zlíně.
Od roku 2010 působí také jako vedoucí dozoru.

K jeho nejzávažnějším soudním případům, které řešil jako státní zástupce, patří vražda studentky v Hulíně. Právě tento případ kvůli surovosti, s jakou byla dívka zavražděna, vzbudil velký mediální zájem. Pachatel dostal pětadvacetiletý trest. Také případ střelby v letecké továrně v Kunovicích. Jako státní zástupce dozoruje metanolovou kauzu, kde se svým týmem připravil obžalobu. Od pondělí stane na straně žalobce při hlavním líčení metanolové kauzy.

Rozhovor:

Byla pro vás dozorovat tak náročný a hlavně tak rozsáhlý případ výzva?
Původně když metanolová kauza začínala, tak jsem byl na ostravské pobočce olomouckého vrchního zastupitelství. Počátkem září 2012 ještě byla myšlenka, že bych z této pozice mohl být koordinátorem trestních řízení na severní a jižní Moravě. Jenže význam takové pozice by prakticky neměl potřebný efekt. Nakonec bylo rozhodnuto, abych se stal dozorovým státním zástupcem, což vedlo k tomu, že jsem se vrátil na krajské státní zastupitelství, ale to jsem rád učinil.
Jak dlouho vám trvalo vypracování obžaloby?
V podstatě nám věc zabrala zatím 16 měsíců života. Ovšem nejvíce času jsme kauze věnovali v prvních týdnech po jejím vypuknutí v září a ještě v říjnu roku 2012. Bylo to hektické období, pracovali jsme 18–20 hodin denně, o víkendech i v noci. Druhé pro mne náročné období začalo od 13. listopadu až doteď, kdy se připravovala obžaloba. Musím říct, že jsem strávil štědré Vánoce. (Úsměv.)
Je případ metanolové aféry váš, řekněme, kariérní vrchol?
Je to zatím nejzávažnější kauza v mém profesním životě, cítím zodpovědnost i kvůli poškozeným. Ale nebral bych to jako nějaký vrchol kariéry, tak to já nevidím. Prostě dělám, co je potřeba. Vlastně jsem takový žoldák spravedlnosti. Jinak se těším i na jiné kauzy a očekávám obdobně náročné případy.
Jak se připravujete na tak významný případ?
Nijak výjimečně se na to nepřipravuji, neboť mám momentálně v řešení další a rozhodně také významné trestní věci :-) Pokusím se na to jen dobře vyspat a předtím se věnovat trochu sportu.

Co je metanol, je nezajímalo, chtěli jen vydělat

Zlín – „Já jsem chtěl udělat levnější lihovinu. Namíchal jsem litr a pustil to dál, jestli o to bude zájem," to jsou slova údajného hlavního strůjce metanolové aféry Rudolfa Fiana z Karviné při jeho výslechu. Ten měl namíchat směs 5000 litrů metylalkoholu a 5000 litrů etanolu. A protože podle jeho slov zájem o tuto lihovinu byl, potřeboval metyl.

„Přemlouval jsem Křepelu, ale on nechtěl. Nakonec jsem ho ale přemluvil. Křepela mi to pak pomáhal míchat," popisoval, jak vznikal první metylalkohol.

„Slili jsme dohromady metyl a etyl. Čekal jsem, jestli se to zabarví. Tekutina ale byla čirá. Nepil jsem to, jenom jsem do toho strčil jazyk, abych vyzkoušel chuť a chuť nebyla divná," přiblížil.

Původně byl asi na své dílo hrdý, vždyť mělo splnit svůj účel, vydělat mu balík. „Byla to moje know-how," vyjádřil se o vražedné lihovině.

Ovšem co takto namíchaná tekutina udělá s lidmi, jej až tak nezajímalo.

„Účinky metanolu jsem nikde nestudoval, ani na internetu jsem se nedíval. Ani jsem se o to nezajímal. Jen jsem chtěl co nejvíc vydělat," přiznal se.

A jak se dostaly lahve otrávené metanolem například do večerky na Jižních Svazích, odkud byli první mrtví v našem kraji?

Smrtící lihovinu distribuoval od Fiana s Křepelou Jiří Vacula. Ten ji prodával dál. Mezi jeho „odběrateli" byl i Alexander Jordán ze Zlína, který dodával Aleši Svobodovi, také ze Zlína.

„Vzal jsem tresť, velkou vařechu, vodu a míchal jsem," popsal Aleš Svoboda, jak „dochucoval" lihovinu otrávenou metylem. Aleš Svoboda takovým způsobem upravoval lihovinu s metanolem na rum, borovičku, vodku, meruňku a samozřejmě distribuoval dál. Dodával i Martinu Cekotovi, vedoucímu večerky na Jižních Svazích.

Tak nějak začínal tento příběh, jeden z nejtragičtějších co do následků. Příběh hamižnosti, nenasytnosti po penězích a neúctě k lidským životům. Takzvaná metanolová kauza.

Ta vypukla první dny v září 2012 v Havířově, kde na otravu metylalkoholem zemřeli první dva lidé. Další lidé umírají také ve Zlínském kraji, zde již 10. září 2012 byla hlášena první oběť metanolu a celkem sedm lidí bylo otráveno.

12. září 2012 vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví opatření spočívající v úplném zákazu prodeje, distribuci a nabídce alkoholu obsahujícího více než 20 procent alkoholu. V pondělí 17. září zlínský okresní soud poslal do vazební věznice Rudolfa Fiana, jednoho z hlavních aktérů celé kauzy.

Kauza si vyžádala celkem 47 obětí, z toho 38 lidí po požití jedovatého metylakoholu zahynulo do konce roku 2012. Nejmladší oběti bylo teprve šestnáct let. Jednalo se o dívku z Děčína, která v roce 2013 alkohol požila na rodinné oslavě.

Otrávený alkohol má také na svědomí 117 poškozených, z toho 50 s těžkou újmou na zdraví. Mezi následky metanolové otravy například patřilo oslepnutí. Uplatňovaná škoda poškozených a pozůstalých činí 81 milionů. Další škodu nárokují zdravotní pojišťovny v částce 13 milionů korun.

Kvůli hlavnímu líčení v kauze metanol musela soudní síň projít řadou změn

Soudní síňZlín – V jednací místnosti číslo 202 byly přidány židle. Jak na straně, kde budou sedět obžalovaní i jejich obhájci, tak i v místech, která jsou určena pro veřejnost.
Byly přidány i stoly, a to jak pro obhájce, tak i pro stranu žalobce. Kvůli dostatku místa byla demontována část zábradlí, které odděluje prostor pro soud, obžalované , státního zástupce i obhájce a prostor určený pro veřejnost.

Na zdi je promítací plátno a v celé jednací síni je i nové ozvučení.

„Z důvodu úspor financí i času jsme nevyhlašovali výběrové řízení. Celé dovybavení jednací místnosti dělali techničtí pracovníci Okresního soudu ve Zlíně vlastními silami," přiblížil Radomír Koudela, předseda senátu Krajského soudu v Brně, pobočky Zlín. (zav)

Celkem je obviněno sedmdesát lidí

Celkem je obviněno sedmdesát lidí

Zlín – Ve zlínské hlavní větvi metanolové kauzy je stíháno celkem 31 lidí. Sedm hlavních viníků čelí obvinění z úmyslného obecného ohrožení, kvůli kterému mohou v případě prokázání viny strávit zbytek života ve vězení.

Tři hlavní aktéři této kauzy Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic Tomáš Křepela a Jiří Vacula ze Zlínska jsou ve vazbě. Dalších čtyřiadvacet obviněných si může na konci procesu vyslechnout za ohrožování zdraví závadnými potravinami, zejména také v úmyslné formě, verdikt až desetiletého vězení.

„Ačkoliv neměli v úmyslu zabíjet, byla u všech zvolena úmyslná forma jednání. Všichni obchodovali s pokoutně získaným alkoholem a museli být srozuměni s tím, že to může způsobit fatální následky pro desítky, stovky a tisíce obyvatel v celé republice," vysvětlil po podání obžaloby krajský státní zástupce Roman Kafka, který ji se svým týmem vypracoval.Vyšetřovací spis má 31 tisíc stran včetně příloh v 87 spisech.

Samotná obžaloba má 134 stran a patří k ní ještě 50 stran příloh. V pondělí 3. března 2014 začíná hlavní líčení, které potrvá nejméně do 26. června, kdy je v tomto období nařízeno 42 dnů hlavního líčení. (zav)

Mluvčí vazební věznice v Olomouci Markéta Doleželová říká:

V případě, že nastane nějaká mimořádná situace, je možné posílit službu

Mluvčí vazební věznice v Olomouci Markéta Doleželová/ROZHOVOR/ Bezpečnost soudního jednání zajišťuje justiční stráž Vazební věznice Olomouc. K tomu, zda budou hlavní líčení v kauze roku provázet zvýšená bezpečnostní opatření, jako tomu bylo v případě s Miroslavem Maslákem a jeho gangem, se ani justiční stráž ani zlínská policie nechtěly podrobně vyjádřit.

Informace mluvčí vazební věznice Markéta Doleželová z taktických důvodů nechtěla konkretizovat.

Jak se připravuje justiční stráž (JS) na tento proces?
Justiční stráž bude v tomto případě postupovat jako u každé jiné obdobné kauzy.

Hlavních líčení do poloviny tohoto roku bude 42 a zřejmě se protáhnou, mimo to budou probíhat další hlavní líčení v jiných kauzách u zlínského soudu. Počítá JS i s tím? Lidově řečeno: budou lidi?

O všech jednáních v soudní budově JS ví a dle toho také upravuje služby. V případě, že nastane nějaká mimořádná situace, je možné posílit službu na daném soudu o další příslušníky justiční či vězeňské stráže.

Bude hlavní líčení v metanolové kauze probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření?

Opatření týkající se bezpečnosti budov soudu a vnitřních prostor se vždy přizpůsobují situaci konkrétního konaného soudního jednání.

Dá se předpokládat, že bude obdobné i při tomto velkém procesu, nebo bude ještě větší než ve jmenovaných případech?

Konkrétnější informace týkající se bezpečnostních opatření nemůžeme sdělovat.

Budou prováděna i bezpečnostní opatření, co se týká budovy zlínského krajského soudu?

Opět, informace týkající se bezpečnostních opatření nemůžeme z pochopitelných důvodů sdělovat.

Kolik tato bezpečnostní opatření stojí a kolik budou stát?

Kalkulace finančních nákladů spojených s bezpečnostními opatřeními Vězeňská služba neprovádí.

Požádala JS o spolupráci na zajištění bezpečnosti zlínskou policii?

S Policií ČR máme součinnostní dohody. Více konkrétních informaci nemohu poskytnout.