Policie neustále varuje, aby si lidé dávali pozor při surfování na internetu a nezadávali přihlašovací údaje do pochybně vyhlížejících stránek. Leč zdá se, že varování jsou marná.

Podvedeni jsou mladí, staří, vysokoškoláci i ti se základním vzděláním.

Pozor na inzerát

Velmi časté byly inzertní podvody, kdy pachatel kontaktoval poškozeného pod záminkou nákupu zboží.

Následně s poškozeným komunikoval například prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp. Nabídl mu vyzvednutí zaplaceného zboží kurýrní službou a zaslal odkaz na podvodnou platební bránu.

Poškozeného zmanipuloval tak, že ten vyplnil své číslo platební karty, případně sdělil přístup do internetového bankovnictví. V ČR jsou tak evidovány za loňský rok stamilionové škody.

Bankéř a policajt

Dalším typem nekalých praktik byl falešný bankéř, který kontaktoval poškozeného. Následně mu napsal sms falešný policista a obelhal ho tvrzením, že finanční prostředky na jeho účtu jsou v ohrožení. Podvedená oběť převedla peníze na reverzní účet banky – bitcoinomat.

Falešný americký voják, lékař nebo herec

Obětí těchto podvodů se staly převážně důvěřivé ženy, které se chtěly seznámit přes internet, nechaly se zmanipulovat a následně virtuálnímu nápadníkovi zasílaly peníze. Ten je potřeboval například na letenky, léky, dárky, dovolenou nebo různé poplatky.

Ženy byly natolik zamilované, že si kvůli svým ctitelům vzaly i půjčky.

Kanadská lovestory za 620 tisíc

Devětačtyřicetiletá žena hledala loni na internetu informace o známém kanadském herci.

Záhy jí přišla na sociální síť zpráva údajně právě od tohoto s herce s tím, že by si mohli začít psát prostřednictvím aplikace whatsapp. Po pár dnech jí muž sdělil, že pokud chce být členkou jeho fanklubu, musí zaplatit členský poplatek pět tisíc dolarů. Žena peníze ve dvou částkách poslala.

V průběhu komunikace navíc umožnila muži přístup do svého bankovního účtu. Během dalšího psaní dostal herec nápad, že za ženou přiletí z Austrálie, kde měl právě natáčet film.

U protinožců byl prý slabý signál, proto ji požádal o nákup letenky. Po mnoha komplikacích a peripetiích s letenkou chtěl jeho manažer doplatek 50 tisíc dolarů.

Žena neměla tolik peněz, tak si u své banky vzala úvěr ve výši 520 tisíc korun. Herec nakonec nepřijel a přestože si stále dopisovali, podvedená na další žádosti o peníze přestala reagovat.

A závěr této lovestory? Přes šest set tisíc korun bylo fuč a pachateli hrozí možný trest až na pět let.