Včera u soudu plakal, na chodbě se schovával za svou matku a připomínal spíš dítě, které rozbilo hračku a teď se bojí trestu.

„Neudělal jsem to úmyslně. Zpanikařil jsem. Je mi to líto," řekl senátu Janečka. Soud a potažmo i poškození, kteří ovšem u úterního odvolacího líčení nebyli, od něj tyto věty mohli slyšet poprvé. Při loňském líčení okresního soudu se totiž mladík rozhodl nevypovídat.

„Postavte se k tomu jako muž," reagovala včera na Janečkovo kňourání předsedkyně senátu Marie Káňová.

Přesto ale zřejmě slzy a rodinné důvody uvedené v odvolání vzala nakonec v potaz. Původní trest 22 měsíců ve věznici s dozorem totiž změnila na trest podmíněný se zkušební dobou pět let. Tak dlouho také Janečka nesmí řídit motorová vozidla.

Soudkyně zmírněním trestu vyšla vstříc obhajobě. „Nepodmíněný trest je neadekvátní u tak mladého člověka, navíc zatím soudně netrestaného," nechal se ještě před vynesením rozsudku slyšet jeden z Janečkových advokátů Stanislav Devátý. Okresní soud podle něj trestal obžalovaného nevědomky i za jeho otce, bývalého zlínského zastupitele odsouzeného za korupci. Martin Janečka starší se dvoletému vězení vyhnul, pomohla mu prezidentská amnestie.

Největším důvodem ke snížení trestu Martina Janečky mladšího byla podle soukyně informace, že matka obžalovaného je vážně nemocná 
a potřebuje synovu pomoc. Janečkovi pomohl i dobrý posudek z vysoké školy, kde má zanedlouho skládat bakalářskou zkoušku.

„Nejsou to slzy lítosti, ale slzy strachu. Ten je ovšem také namístě. Stačí jedno přešlápnutí a čeká vás vězení," loučila se soudkyně Káňová s mladíkem, jemuž se při verdiktu viditelně ulevilo.

Martin Janečka mladší na konci září 2011 řídil opilý auto, kterým vezl z diskotéky své kamarády. Když si policejní hlídka všimla vozu, který nerespektuje předpisy, vydala se za ním. Řidič se ale rozhodl policii ujet, takže dupl na plyn
a vjížděl do protisměru. Když se policejní auto nebezpečně přiblížilo, snažil se je vytlačit ze silnice. Nakonec se sám dostal do pasti, když se ocitl ve slepé ulici.

Jeden z policistů se ho otevřeným okýnkem pokusil chytit za ruku a vytáhnout 
z vozu. Obžalovaný se ale rozjel dopředu a policistu shodil na zem. Poté se rozjel dozadu 
a policistovi za ním zmáčkl nohu mezi dvě auta. Způsobil mu mnohočetné poranění kolena, s nímž se zraněný léčil přibližně jeden měsíc. Martin Janečka dostal souhrnný trest za zločin násilí proti úřední osobě, za který hrozí až šestileté vězení, za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a také za výtržnictví.

JITKA VOGLOVÁ