Mnozí spotřebitelé se obávají, jak s cenami potravin zamíchá úprava ceníků potravinářských firem a nastavení obchodní přirážky ze strany řetězců. Tyto změny mohou totiž způsobit, že cena potravin po Novém roce poroste. A to navzdory tomu, že se u nich sníží daň z přidané hodnoty z dosavadních 15 na 12 procent. Podle statistiků ale některé potraviny zdražují už teď.
Nejnovější dostupná data pocházejí z října. Oproti předchozímu měsíci nejvíce podražila vejce, a sice o 10,8 procenta. O 5,8 procenta zdražilo mléko. Cena vepřového masa a másla stoupla o pět procent, mírně podražilo rovněž ovoce. Naopak o 5,4 procenta zlevnily brambory.
Toto jsou důvody, proč si od ledna za potraviny připlatíme:
Agrární analytik Petr Havel připomněl, že v období od dubna do září ceny potravin stále trochu klesaly. „Nebylo to nic dramatického, ale bylo to celkem dlouho, takže bylo zřejmé, že se pokles někdy zastaví. U řady komodit se to stalo nyní,“ uvedl Havel.
Kupříkladu u vajec se na aktuálním růstu ceny podle něj mohla projevit větší poptávka spotřebitelů. „Před Vánoci více pečou a také dělají bramborové saláty,“ konstatoval Havel. Současně se v zimním období obvykle snižuje nabídka vajec, neboť jich slepice snášejí méně.
Kupříkladu u vepřového masa se ale Havel dalšího růstu ceny příliš neobává. Řada konzumentů se podle něj snaží žít zdravěji a rovněž při snaze šetřit jako jednu z prvních potravin lidé nahrazují vepřové kupříkladu stále populárnějším drůbežím masem. „Kromě toho se postupně do cen masa začne promítat pokles cen krmných směsí,“ připomněl. Tyto směsi se vyrábějí z obilovin, a jejich ceny rovněž v nedávné minulosti klesly.
Česko letos zaznamenalo rekordní zdražování potravin:
Naopak zlevnění brambor bude podle analytika pouze krátkodobé. Sklízejí se totiž až jako jedna z posledních plodin na podzim, takže nyní jich je na trhu dostatek. Později se ale do jejich ceny promítnou náklady na jejich skladování, navíc v celoevropském měřítku není jejich zásoba příliš velká. „Kdo je chce nakoupit, ať to udělá brzo,“ doporučil Havel. Očekává, že zhruba v únoru jejich ceny porostou. „A nebude to jen o jednotky procent,“ varoval.
Úspora díky slevovým letákům
Ještě více lidé ušetří, když sledují oblíbené slevové akce inzerované v letácích. Potvrzuje to i monitoring situace na trhu, který provádí společnost Česká distribuční, dceřiná společnost vydavatelství Vltava Labe Media. „Akční ceny většiny sledovaných položek klesají,“ řekl Jaroslav Staněk z České distribuční, která je největším tuzemským distributorem tištěných letáků.
„Nejvíce je to znát u brambor, vajec, mouky nebo vepřové pečeně,“ poznamenal s tím, že domácnosti mohou tímto způsobem ušetřit za nákup základních potravin až třetinu výdajů.
Drahé brambory. Za jejich cenou stojí i letošní úroda:
Podle nového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou distribuční čtou tištěné letáky alespoň občas dvě třetiny českých spotřebitelů. Pravidelně je jako zdroj informací o nabídkách obchodníků využívá čtvrtina Čechů, tedy více než jakékoli jiné formy oslovení zákazníků. Lidé tyto letáky často považují za nejpřehlednější a rovněž nejdůvěryhodnější zdroj těchto informací.
Nyní jim však hrozí, že o tuto cestu k informacím o slevách přijdou. Ministerstvo životního prostředí totiž chystá novelu zákona o odpadech, která počítá s jejich zpoplatněním. Za vyhozené tiskoviny a letáky chce od tiskáren vybírat poplatek. Úředníci navrhují, aby výrobci letáků platili až tři tisíce korun za tunu.
Tiskárny proto upozorňují, že objem slevových letáků klesne a s tím i dostupnost informací o slevách, což zasáhne hlavně seniory, samoživitele či jiné sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel.