Na stole v kanceláři starostky Ludmily Lehetové Zimové leží staré černobílé fotografie, na kterých jsou lidé v maskách. To se psal rok 1973 a snímky jsou z posledního masopustu, který se v Chotusicích konal. „Fotky dáme na nástěnku a přiděláme na šatlavu. Jsou na nich rodiče i prarodiče těch, co půjdou v průvodu a někteří už dnes nežijí. Bude to taková milá vzpomínka,“ vysvětluje starostka.

Dobové fotografie připomínají poslední masopustní průvod obcí v roce 1973Dobové fotografie připomínají poslední masopustní průvod obcí v roce 1973Zdroj: se svolením obce Chotusice

Na jedné z fotografií je i tehdy 23letý Pavel Klepač v kostýmu kašpara. Na masopustní průvod vzpomíná jako na velkou společenskou událost. „Vždycky bylo veselo. Celý den se chodilo od domu k domu a večer byla zábava,“ říká dnes už 72letý chotusický rodák.

Masopust tehdy pořádaly místní ženy, které spojily síly s fotbalisty, myslivci a divadelními ochotníky. „Byla to pořádná šichta. Muzikanti zahráli, tancovalo se, u každého domu byla připravená lahvinka kořalky a občerstvení. Někteří do cíle ani nedošli a vozili se na vozíku s koňmi,“ vzpomíná Klepač.

Kostýmy se dědí z generace na generaci. K obchůzce patří muzika, koblihy, i nezbedné kousky
Tradice, na kterou můžeme být pyšní. Maškary z Hlinecka jsou na seznamu UNESCO

Podle starostky se do sobotního průvodu chystá zhruba padesát masek včetně dětí. Jejich přípravy jsou v plném proudu od loňského listopadu, kdy se sepsal jmenný seznam a rozdělily role. Šije se, vyrábí a nakupuje nezbytné. „Paní Němcová si šití vzala dokonce s sebou na hory a vyráběla slamáky, manžel zase přivezl z Prahy staré křeslo z kosmetického salonu pro doktora a jeho pět sestřiček, které se navařovalo na starou káru. No a další v hospodě navazovali mašle na masopustní upomínkový dárek,“ popisuje starostka Lehetová současné dění v obci.

Zapojují se i přespolní

A zapojují se i přespolní s chotusickými kořeny. Třeba Monika Filingerová bydlí s rodinou už 11 let v Kutné Hoře, kam se provdala, masopustní průvod v rodné obci si ale rozhodně nenechá ujít. „V Chotusicích jsem vyrostla, je to moje srdeční záležitost. Maminka i sestra jdou v průvodu a já se s dětmi ráda přidám. Je dobře, že se obnovují tradice,“ dodává.

Jestli masopustní tradice v Chotusicích znovu zakoření, nechce v tuto chvíli starostka předjímat. Rozhodující je pro ni teď to, aby se lidé bavili a průvod si užili.