Podle meteorologů bude během neděle a pondělí vát jihovýchodní až jižní vítr o rychlosti 4 až 8 metrů za sekundu, s nárazy kolem 15 metrů za sekundu.

Na Českomoravské vrchovině a místy na severu bude vítr silný 8 až 13 metrů za sekundu, s nárazy 20 až 30 metrů za sekundu (70 až 110 kilometrů za hodinu), na hřebenech poté až 40 metrů za sekundu.

Vítr už odpoledne zaměstnal hasiče například v Libereckém kraji. Vyjížděli ke spadlým stromům a uvolněným plechům střech. „V Chrastavě na Liberecku jsme museli odstranit strom, který strhl betonový sloup a poškodil osobní auto,“ informovali krajští hasiči. Ve Frýdlantské ulici pak provoz v obou směrech zkomplikovaly spadlé dráty vysokého napětí. 

U Bílého Kostela nad Nisou spadl na vozovku vzrostlý smrk, silnice kvůli tomu v podvečer zůstala neprůjezdná.

Zcela bez proudu byla část domů na Rychnovsku. Vítr poškodil rozvody vysokého napětí. Bez elektřiny se ocitlo zhruba čtyřicet domácností.

Vichřice řádila i na Jesenicku. Spadané stromy zatarasily cesty, přerušily elektrické vedení a rozbily také projíždějící automobil.

Kvůli silnému větru byl v neděli zastaven i horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky na Růžovou horu zůstal v provozu. Na Sněžce bylo dnes ráno podle údajů polské krkonošské horské služby minus 12 stupňů Celsia a vál vítr o rychlosti přes 70 kilometrů v hodině.

A vichr neohrožuje pouze Českou republiku. Vítr a prudké deště přerušily dopravu i dodávky elektřiny na jihu Británie a severu Francie. Bez proudu byly desítky tisíc domácností v obou zemích. Tamní obyvatele potrápily také záplavy, píší zahraniční média.