Na půjčku byste měli mít

Lidé si před Vánoci častěji berou různé půjčky. Působení šmejdů v této oblasti je už naštěstí minimální. Poté, co 1. 12. 2016 vstoupil v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, došlo k zásadnímu pročištění trhu. „Občas se setkáváme s tím, že někteří poskytovatelé se snaží tuto legislativu obcházet a nutí klienty, aby si zřídili živnostenské oprávnění, a pak jim poskytují úvěry podnikatelské. Nicméně stížnosti na skutečně šmejdovské praktiky, s nimiž jsme se setkávali dříve, již v našich poradnách nezaznamenáváme. Zejména je třeba vyzdvihnout to, že zákon se vztahuje i na takzvané mikropůjčky do pěti tisíc korun, což byly dříve nejrizikovější typy úvěrů.

V jejich smluvních podkladech se někdy objevovaly opravdu neuvěřitelné věci. Samozřejmě spotřebitelé musí i nadále pečlivě číst, co podepisují, musí také pečlivě zvažovat výhodnost daného úvěrového produktu. Na tom se ani novým zákonem nic nezměnilo a není ani účelem, aby byl spotřebitel chráněn proti sobě samému. Ale již to není ten Divoký západ, který v rámci trhu spotřebitelských úvěrů panoval dříve,“ pochvaluje si předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů.

A co si zejména ohlídat, když si berete spotřebitelský úvěr? Jednoduše to, jestli na daný úvěr mám. „Před půjčkami na dárky lidi varujeme dlouhodobě. Stává se, že rodiče koupí dětem zájezd do Alp, zaplatí drahou dovolenou v zahraničí nebo koupí nějaké jiné drahé dárky a pak splácí půjčku i několik let. I když jsou úvěry zákonem již mnohem lépe upraveny, pořád je velmi krátkozraké se zadlužit na léta kvůli jedněm Vánocům, aniž zvažujeme, že přijdou jiná vydání, mnohdy důležitější, a my budeme dárky, na které jsme neměli, splácet léta,“ varuje Gerta Mazalová.

Pokud si i přesto chcete úvěr vzít, měli byste se zajímat hlavně o údaj RPSN (roční procentní sazba nákladů), výši jednotlivých splátek i celkovou částku, kterou máte podle smlouvy zaplatit. Jde o to posoudit výhodnost úvěru a své možnosti takový úvěr splácet. O zmíněných parametrech úvěru byste samozřejmě měli být informováni ještě před uzavřením smlouvy.

Bezplatná právní pomoc

Kolika lidem, kteří se na Sdružení obrany spotřebitelů obrátili s tím, že naletěli šmejdům, se nedá vyčíslit. Spolek si totiž nevede statistiku úspěšnosti. Není to ani možné. Lidem v nouzi poskytuje pouze poradenství, takže někdy se ani nedozví, jak spor dopadl. Navíc případy jsou z hlediska své závažnosti i konkrétních okolností různé. Mnoha spotřebitelům však pomoci skutečně dokáže, o čemž svědčí spousty děkovných zpráv.

Z pověření Ministerstva průmyslu a obchodu navíc realizuje projekt nazvaný „Spotřebitelský ombudsman“, kdy v rámci obtížnějších případů ve svých poradnách poskytují lidem bezplatnou právní pomoc směřující k mimosoudnímu vyřešení sporu. Právníci jim pomáhají například se sepsáním písemných mimosoudních návrhů a podobně. Na základě svých dlouholetých zkušeností s vánočními nákupy už Gerta Mazalová ví jedno: „Největší dar je, že se máme rádi, jsme na sebe hodní a pak stačí malý dárek a hezké slůvko, snad i pohlazení a Vánoce jsou hned krásnější!“ říká závěrem.

Příběh s dobrým koncem
Snad nejvíce mne dojal příběh jedné více než devadesátileté seniorky, která se nechala umluvit k podepsání kupní smlouvy na „zázrak techniky“, vysavač za cca 70 tisíc korun. Paní ještě doběhla pro 20 tisíc zálohy, aby si tu koupi opravdu zajistila, protože těch zázraků měli údajně jen několik a jen ona byla ta vyvolená. K nám do poradny přišla s pláčem, protože to musela říci dětem a ty z toho opravdu nadšeny nebyly. Prodejce jí odmítl peníze vrátit, ale stačilo jméno naší organizace a jeden telefonát a smlouva byla zrušena, peníze vráceny, paní jsem utřela slzičky a ona celá šťastná z naší poradny cupitala domů. Ale slíbila mi podáním ruky, že už nikdy nic takového neudělá.
Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z.s.