Sbor, který je jedním z nejstarších v okolí, oslavil koncem července 125. výročí. Díky Stanislavu Zvončákovi tu nezanikla činnost mládeže. Za jeho působení vybudoval slušnou základnu, jednu z největších široko daleko.

„Začal jsem pracovat s mládeží v roce 2000. Teď máme v celém sboru bez dvou sto členů, z toho šedesát procent tvoří mladí, kteří k nám chodí už od tří let,“ vypočítává nadšený hasič.

Zájem je podle něj obrovský, hlásí se děti i z okolních dědin, z Vysokého Pole, z Loučky a dokonce ze Slopného.

Mladí újezdští hasiči začali jako jediní jezdit na soutěž hry Plamen. Na základě toho se Stanislav dostal do rady mládeže okresu Zlín, kde působí dodnes.

Obětavému vedoucímu prošlo za jeho působení pod rukama asi padesát dětí, včetně jeho tří synů.

„Jednu dobu jsem vedl mladší a starší žáky, dorostence i dorostenky. To ještě chtěli, abych trénoval muže. Teď už jsem mládežníky předal mému odchovanci Jardovi Šůstkovi. Stále je sleduju, když je třeba, poradím, zavezu je na závody a tak. Je to takový celoživotní koníček,“ usmívá se.

Americký filmový producent Bill Gerber na Zlín Film Festu.Foto zdroj: Zlín Film Fest.
Slavný hollywoodský producent si zamiloval Zlín. Prý má hezčí přírodu než Praha

Podařilo se mu vychovat i mladou mistryni.

„Anička Karpielová se stala před dvěma lety mistryní České republiky v mladších žácích. Později ve starších žácích skončila v republice třetí. Teď má třináct a už o ní ví reprezentace,“ říká hrdý trenér.

Ze spousty soutěží a turnajů vozí mládežníci nespočet pohárů. Mezi úspěchy počítá Stanislav také to, že si vychoval od malého kluka i svého nástupce.

„Tehdy mi ale nejvíce zatrnulo, když za mnou Jarda Šůstek přišel, že po základce nastupuje na faráře. Spoléhal jsem na něj a on udělá toto. Ale vydržel na škole jen dva roky. Pak se vrátil. To byla také nejveselejší zpráva. Dnes vede mládežníky on,“ vzpomíná.

Třiapadesátiletý hasič už se tréninku mladých nevěnuje. U sboru ale zůstal.

„Máme tu ligu koněk (historické ruční hasičské stříkačky – pozn. redakce) a teď jezdíme s naší stříkačkou po soutěžích. Vyrobená byla v roce 1896, celou jsem ji měl rozdělanou do šroubku, když jsem jí opravoval.

Tento historický skvost zachránil i újezdskou hospodu.

„Koňku našli zahrabanou v uhlí ve staré škole. Pak se dala do pořádku a dokonce pomohla. V padesátých letech tu hořela hospoda. Mrzlo, žádný motor ze všech stříkaček nemohl naskočit, voda byla zamrzlá. Jediné, co fungovalo, byla naše koňka. Lidi pumpovali, až požár uhasili,“ připomíná s úsměvem Stanislav Zvončák.