Vratislav Zíka zasvětil svůj profesní život chemii, kdy se po škole živil jako konstruktér výpočtář vývoji pneumatik. A co ho vlastně přivedlo „ke hvězdám“?

„Způsobila to Kohoutkova kometa, když se blížila k Zemi v roce 1973. Tenkrát se tomu věnovala velká pozornost. Chtěl jsem kometu vidět, ale nerozuměl jsem informacím z tisku, kde byly publikovány mapky s polohami komety. Nakonec jsem ji stejně neviděl. Neměla předpokládanou jasnost a ani počasí tomu nepřálo,“ vzpomíná Zíka.

Nejvíce jej prý fascinovalo to, že astronomové byli schopni dlouho dopředu polohy komety vypočítat.

„Po čase jsem se to také naučil. A zájem o astronomii mě už neopustil,“ říká.

Od hvězd až k hodinám

Pan Vratislav Zíka se pustil do výpočtů drah komet a dalších věcí týkajících se astronomie.

„V mnoha astronomických knihách bývaly zmínky o slunečních hodinách. V Prostějově jsem pK viděl na zámku krásné sluneční hodiny, které byly dílem malíře Jano Köhlera,“ vypráví Vratislav Zíka.

„Ohromilo mě, jak mnoho poznatků bylo už v pradávných dobách zjištěno pomocí nejjednodušších slunečních hodin gnómonu, což je rovná tyč zapíchnutá kolmo do země. Podle stínu lze zjistit například výšku a azimut slunce, zeměpisné souřadnice místa, sklon zemské dráhy k rovníku, začátky ročních období, a samozřejmě i čas,“ podotýká.

Život v obci Žlutava. Masopust
Lidé ve Žlutavě se nebojí přiložit ruku k dílu, aby obec vzkvétala

Znalosti které v oblasti astronomie má, předává pan Zíka další generaci stejně nadšených dětí.

„Od roku 1974 jsem začal chodit do zlínské hvězdárny. Dnes tam působím jako vedoucí kroužku mladých astronomů,“ připomněl.

Zmínil, že astronomickým a gnómonickým výpočtům se stále věnuje a také přednáší pro veřejnost.

„V pátek 24. září se zlínská hvězdárna připojí k celostátní akci Noc vědců, jejímž hlavním tématem je Čas. Jistě tam předvedu nějaké modely slunečních hodin a také na téma čas promluvím,“ poznamenal Zíka.

Vratislav Zíka je také členem pracovní skupiny Sluneční hodiny v rámci Astronomické společnosti v Hradci Králové. Tato skupina spravuje mimo jiné rozsáhlou databázi slunečních hodin. Mezi nimi jsou i sluneční hodiny, které zdobí prostranství před hasičskou zbrojnicí ve Žlutavě.

„Pan starosta se mě zeptal, jestli bych nějaké hodiny neudělal pro obec. Chtěl jsem pro Žlutavu vytvorit něco, co jen tak někde nemají. Rozhodl jsem se pro azimutální sluneční hodiny, které nebudou ukazovat jen střední sluneční čas, ale ten středoevropský, zkrátka ne letní“ zmínil Vratislav Zíka, který první sluneční hodiny vytvořil pro maminku své manželky.

„Pak se to rozjelo,“ usmívá se astronom, který vytvořil hodiny také například pro Fryšták, Zlín i Vysokou nad Kysucou na Slovensku.