"Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit," řekl Ovčáček. "Chtěl bych rozptýlit všechny ty fámy, dezinformace, různé obavy, o pana prezidenta je velmi dobře postaráno, je mu poskytována vysoce kvalitní péče," dodal. Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády.

Odmítl, že by Zemanovo okolí mohlo jeho zdravotní stav zneužívat ve svůj prospěch. "K ničemu takovému nedochází, naší snahou je pomoci panu prezidentovi, být mu po ruce," řekl.

Za prioritu označil to, aby Zeman "nabral sil a byl pevného zdraví". Dokazování, v jakém stavu prezident je, považuje za nedůležité. Když jsou lidé nemocní, potřebují podle něj být "chvíli v klidu". Poznamenal, že Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, což nepovažuje za důvod, aby podával abdikaci.

Miloš Zeman opouští nemocnici. Ilustrační snímek
Zeman bude volit v Lánech. Návštěvu volební místnosti mu lékař nedoporučil

Bližší podrobnosti ohledně zdravotního stavu mluvčí uvést nechtěl, zdraví podle něj není věcí ke komentování. K dřívějšímu výroku Zemana, že je povinností prezidenta republiky zveřejnit zprávu o jeho zdravotním stavu, řekl, že Pražský hrad informaci zveřejnil během zářijového pobytu prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici. Poznamenal, že v době, kdy je veřejný prostor "plný nenávistných výroků", bude Pražský hrad postupovat "úplně jiným způsobem, s rozvahou". Dodal, že Kancelář prezidenta republiky uvádí podstatné informace, které veřejnost potřebuje znát.

Zdravotní stav prezidenta se stal v posledních dnech jedním z hlavních mediálních témat, a to kvůli spekulacím o jeho zhoršení. V září strávil Zeman osm nocí v ÚVN, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, během něhož prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. Od té doby je Zeman v Lánech, kde absolvoval několik pracovních schůzek se zástupci vlády a opozice, přijal také maďarského premiéra Viktora Orbána.

Ve čtvrtek Zemana v Lánech navštívil Zavoral, který mu měl podle Deníku N již v pondělí doporučit jedno- až dvoudenní pobyt v nemocnici. Zeman to odmítl. Po čtvrteční kontrole se prezident rozhodl volit na zámku v Lánech, v minulosti svůj hlas pravidelně odevzdával v základní škole v pražské Brdičkově ulici. Podle vyjádření Pražského hradu bude na doporučení lékaře upraven i další program.

Zeman do diskuse nepůjde

Pražský hrad zrušil kvůli zdraví účast prezidenta Miloše Zemana v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Televize to uvedlana svém webu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke ČTK řekla, že Zeman je léčen ambulantně a součástí léčby jsou pravidelné lékařské kontroly.

"Pana prezidenta navštívil profesor Miroslav Zavoral, který je ošetřujícím lékařem pana prezidenta. Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ citovala televize Ovčáčka. Poznamenal, že zdraví je v současné době přednější než vysílání. Zavoral navštívil Zemana v Lánech ve čtvrtek, na jeho doporučení se prezident rozhodl volit dnes na zámku v Lánech, nikoli ve volební místnosti.

Prezident Miloš Zeman 22. září 2021 při propuštění z Ústřední vojenské nemocnice v Praze
Zemanovi se nelíbí vyjádření Stehlíkové o jeho zdraví. Chce ji žalovat

V neděli večer se měl do Lán vypravit předseda vlády Babiš, podle něj mělo jít o neformální setkání. O osudu této schůzky ještě nebylo rozhodnuto, sdělil Ovčáček ČTK. Babiš v dnešní diskusi Českého rozhlasu řekl, že když naposledy se Zemanem mluvil, termín schůzky platil. "Nemám jinou informaci zatím," uvedl premiér.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan uvedl, že koalice Pirátů a STAN zatím povolební schůzku s prezidentem nedomlouvala. "Respektujeme i to, že pan prezident je podle oficiálních informací nemocen," řekl v diskusi ČRo. Po volbách podle něj bude koalice čekat na iniciativu prezidenta, která podle něj bude odpovídat výsledku voleb a zdravotnímu stavu hlavy státu.

Problémy s játry

Zdravotní stav prezidenta se stal v posledních dnech jedním z hlavních mediálních témat, a to kvůli spekulacím o jeho zhoršení. V září strávil Zeman osm nocí v ÚVN, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, během něhož prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. Od té doby je Zeman v Lánech, kde absolvoval několik pracovních schůzek se zástupci vlády a opozice, přijal také maďarského premiéra Viktora Orbána.

Prezident Miloš Zeman byl 22. září 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ve které strávil osm nocí.
Zemana trápí problémy s játry, naznačil Klaus. Prezident se ale chystá na volby

Bývalý prezident Václav Klaus tento týden řekl, že Zeman má potíže s játry. Deník N a ČRo Radiožurnál ve středu s odvoláním na sedm důvěryhodných zdrojů uvedly, že Zeman trpí ascitem, tedy hromaděním vody v břiše kvůli problémům s játry.

Prezident hraje důležitou roli při vzniku vlády. Pověřuje kandidáta na premiéra sestavením vlády, jeho kabinet také následně jmenuje. K dispozici má dva pokusy, třetí pak získá předseda Sněmovny.