Čaputová dodržela tradici, že prezidentské pověření po volbách jako první dostává zástupce vítězné formace. Samotné pověření k sestavení vlády nemá oporu v ústavě; v zemi jde spíše o zvyklost, kterou se řídili už předchozí prezidenti. Hlava státu podle ústavy jmenuje nového premiéra a na jeho návrh pak členy jeho kabinetu.

Schůzka Čaputové s Ficem trvala zhruba čtvrt hodiny. Prezidentka má dlouhodobě napjaté vztahy se šéfem Směru-SD. Po jeho dřívějších slovních výpadech, že hlava slovenského státu je americkou agentkou, Čaputová letos v září podala na Fica žalobu na ochranu osobnosti. Před zvolením do vrcholné funkce byla Čaputová místopředsedkyní liberálního hnutí Progresivní Slovensko (PS), které až do sobotních voleb bylo neparlamentní stranou.

Slovensko v minulosti už zažilo, že vítěz voleb nakonec vládu nesestavil. Naposledy se to stalo v roce 2010 právě Směru-SD. PS, které je po víkendových volbách druhou nejsilnější stranou, už ohlásilo, že chce zabránit vzniku vlády Směru-SD. Složení příští vládní koalice bude podle analytiků záviset na postoji Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova stranického kolegy Petera Pellegriniho. Tato strana skončila ve volbách na třetím místě.

close Prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s Robertem Ficem, 2. října 2023 info Zdroj: ČTK zoom_in Prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s Robertem Ficem, 2. října 2023

Fico, který byl ministerským předsedou už třikrát, v neděli řekl, že se bude opět ucházet o funkci premiéra a že jednání o programu příští vládní koalice by mohla trvat zhruba dva týdny. Právě 14 dnů dostal dnes od Čaputové na vytvoření vlády.

Dojde ke spolupráci s Hlasem? 

Fico nesdělil, se kterými stranami by Směr-SD mohl vytvořit kabinet, slovenští analytici i média nicméně jako jednu z nejpravděpodobnějších možností označují spolupráci Ficovy strany s Hlasem-SD a s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.

Po volbách Fico zopakoval svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské invazi. Pro případ účasti své strany v nové vládě ohlásil odvolání policejního prezidenta a šéfa elitní složky prokuratury. Tyto instituce se zabývají kromě jiného korupčními kauzami z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD, který byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a později nepřetržitě ve dvou shodně čtyřletých volebních obdobích mezi roky 2012 a 2020.

Čaputová: Úkolem nové slovenské vlády bude tlumit společenské rozpory

Jedním z hlavních úkolů příští slovenské vlády bude co nejvíce tlumit společenské rozpory, řekla prezidentka Zuzana Čaputová. „Chápu, že volební výsledky jsou pro mnoho lidí i zdrojem obav. Proto bude jedním z nejdůležitějších úkolů nové vlády co nejvíce ztlumit společenské rozpory. Společenský smír a soudržnost daleko přesahují horizont jakýchkoli voleb,“ uvedla.

Prezidentka informovala, že kromě schůzky s Ficem bude jednat také s lídry dalších politických stran.

„Byť nás politika rozděluje, jako lidé se musíme respektovat. Výsledek voleb nezmění naše hodnotové nastavení. Budování a ochrana demokracie je hodnota převyšující naši rozmanitost,“ vzkázala obyvatelům země Čaputová, která je zastánkyní liberální demokracie a na rozdíl od Fica také podporovatelkou vojenské pomoci Ukrajině, jež se brání ruské agresi.