Volná místa najdou zájemci podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže v Rakousku i Itálii. „Je to reálné i ve vyhlášených střediscích jako Kitzbühel nebo Cortina, Livigno či Bormio. Jedná se v tomto případě ale už o takzvanou zbytkovou kapacitu,“ vysvětlil. Je nutné počítat s tím, že ubytování, které je nejblíž sjezdovkám, bude už obsazené.

Zimní radovánky na lyžích se mohou pořádně prodražit:

Zatímco během letní sezóny řada turistů volí last minute dovolenou i kvůli zvýhodněným cenám a třeba i dodatečným slevám, u zimní dovolené to bývá vzácnost. „Ceny jsou katalogové a slevy u zimních pobytů se čekat nedají,“ doplnil Papež.

Velkým objevem mezi lyžaři je Turecko.

„Od prosince do dubna vládnou ideální podmínky například v lyžařském středisku Erciyes na nejvyšší hoře střední Anatolie. Na lyžaře tu čeká na 34 sjezdovek o celkové délce 102 kilometrů. Do výšky až 3360 metrů, kde se tratě nacházejí, jezdí čtrnáct vleků s převážně sedačkovou lanovkou,“ přiblížila mluvčí cestovní kanceláře Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Deset nejlepší lyžařských středisek v Rakousku:

| Video: Youtube

Počasí bývá nevyzpytatelné

Rozhodnutí, zda na lyžařskou dovolenou odjet, ovlivňuje i předpověď počasí. Meteorolog Martin Štros z portálu meteocentrum.cz upozornil, že v případě Alp jde o komplikovanou věc. „Výrazně se mění ze dne na den a i v rámci určitých dní, a také se velmi liší regionálně například mezi italskými a rakouskými Alpami. Doporučujeme vždy sledovat předpovědi pro konkrétní středisko, které jsou silně lokalizované,“ poznamenal.

Češi milují také běžky:

Sněhu je aktuálně v Alpách běžné množství, zejména díky vydatnému sněžení a chladnému počasí na začátku prosince mají výše položená střediska sněhu dostatek. „Na nejbližší dny očekáváme další vydatné srážky, které budou ale sněhové jen ve vyšších polohách. Při volbě lyžařského střediska je tedy důležité ověřovat nadmořskou výšku, kdy v polohách kolem dvou tisíc metrů nebude se sněhem žádný problém, ale nízko položená střediska mohou mít přírodního sněhu málo,“ upozornil Štros.

V nejbližších předvánočních dnech očekávají meteorologové i poměrně větrné dny - stejně jako u nás. Po svátcích by se i v Alpách měl vítr uklidnit.

Finsko získává na popularitě

Pokud vás na lyžování zrovna neužije, po teplu v exotice netoužíte, ale rádi byste na příjemnou zimní dovolenou se sváteční atmosférou, vyplatí se vycestovat na sever Evropy. „Oblíbené je v tomto směru Norsko nebo Finsko, které nabírá na velké popularitě,“ doporučil Papež.

Lyžujte jako olympionici


V dojezdové vzdálenosti osmi hodin z Prahy je hned několik lyžařských center, které v minulosti hostily i zimní olympijské hry.

K nejvyhlášenějším střediskům patří Cortina d'Ampezzo v severoitalském Benátsku. Funguje tu přibližně 145 kilometrů sjezdovek, 35 lanovek a 70 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Kvůli svému zázemí se stala Cortina v roce 1956 dějištěm zimních olympijských her. A hostit je bude i v roce 2026.

Rakouské Zell am See – Kaprun nabízí lyžařům okolo 140 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Tato destinace navíc kromě sportovních zážitků láká i na wellness centra a tyrolskou kuchyni.

Olympijskou historií se pyšní také lyžařské centrum v německém Garmisch-Partenkirchenu. Bavorské středisko zimních sportů nabízí opravdovou lahůdku. Dobře upravované sjezdovky totiž vedou i na nejvyšší hoře Německa, Zugspitze.