„Některá média se v těchto dnech pokusila o částečnou rekonstrukci okamžiků po havárii helikoptéry, při níž zahynul můj manžel. Naše rodina na základě vlastních poznatků nemůže tyto informace potvrdit. Kritická doba je stále obestřena mnoha nejasnostmi a jakékoli závěry jsou v této chvíli předčasné. To je také, jak už bylo řečeno, důvodem podání naší žaloby u aljašského soudu,“ uvedla Kellnerová.

Podle ní je to jediný způsob, jak se v dané právní situaci domoci ucelených a relevantních informací o tom, co se na místě tragédie odehrálo a proč. „Jsem přesvědčena, že moje děti i já máme právo – a do značné míry i povinnost – tyto informace požadovat,“ dodala.

Pozůstalí po Kellnerovi, vlastníkovi investiční skupiny PPF, podali žalobu na konci března kvůli zabití z nedbalosti na provozovatele vrtulníku Soloy Helicopters a další dvě firmy, které zajišťovaly expedici, při níž Kellner zemřel. Podle textu žaloby se po pádu vrtulníku neaktivovalo zařízení, které mělo o nehodě a poloze helikoptéry okamžitě informovat. Kvůli tomu vznikla prodleva v zahájení pátrací a záchranné akce.

„Je evidentní, že někdo musel pochybit“

„Podle dostupných svědectví byly záchranné jednotky na místo neštěstí povolány až několik hodin po havárii, a je tudíž evidentní, že některé osoby musely pochybit,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK již na začátku dubna mluvčí PPF Leoš Rousek.

Kromě Kellnera přišli při havárii z 27. března 2021 o život také trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.

Nehodu přežil jen Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou. Horváth zažaloval firmu Soloy Helicopters loni. Rovněž tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě. Podle jeho advokátky tak firma zapříčinila smrt dalších dvou lidí. Společnost žaloby nekomentovala.

Podle aljašského listu se očekává, že úřady zveřejní oficiální zprávu z vyšetřování během léta.