„To, co Ukrajina potřebuje ze všeho nejvíc, je munice. Její kritický nedostatek omezuje schopnost Ukrajiny efektivně se bránit a limituje schopnost provést úspěšnou protiofenzívu,“ řekl prezident Petr Pavel po příletu na vojenské letiště v pražských Kbelích. 

„Techniky se samozřejmě nedostává také, ale kritický nedostatek munice nejenom že omezuje schopnost Ukrajiny efektivně se bránit, ale do určité míry i limituje její schopnost provést úspěšnou protiofenzívu. A pokud mají obnovit kontrolu nad okupovaným územím, které Rusko agresivně drží už déle než rok, pak skutečně jiná cesta než protiofenzíva není,“ pokračoval.

Rusové mají podle něj převahu v dělostřeleckých hlavních a raketometech, především ale právě v počtu munice - denně vystřelí čtyřnásobek až pětinásobek toho, co Ukrajinci.

Spojenci podle něj Ukrajině dodávají velmi efektivní techniku, například moderní tanky, avšak s naprosto minimálním množstvím munice.

Ukrajinci pak stroje mohou nasadit jen na několik dní, a potom je musí stáhnout zpátky. „Stává se to v podstatě skladovým zbožím. A to opravdu moc smysl nedává,“ podotkl Pavel.

Jak dostat na Ukrajinu munici? 

„Budeme nadále hledat cesty, jak nejenom zvýšit dodávky munice z našich zdrojů, ale budeme také kreativně hledat cesty ve spolupráci s našimi spojenci, případně dalšími zeměmi, jak dostat na Ukrajinu v krátké době to, co budou potřebovat,“ prohlásil prezident. Česká republika už podle něj některé z těchto cest prošlapala a ví, kudy jít.

Potřebná munice už se podle něj v ČR mnohdy nevyrábí, je ale dostupná v některých jiných státech. „Její zásoby jsou často v zemích, které tradičně odebíraly sovětskou techniku,“ přiblížil.

Prezident zároveň poděkoval všem z Česka, Polska i Ukrajiny, kteří se podíleli na zajištění jeho návštěvy. Podle něj byla náročná jak na organizaci, tak i na zabezpečení. „Celá naše návštěva byla jedna velká cesta - přes noc jsme cestovali, přes den jednali, nikde jsme nebyli ani ubytováni. Proběhla přesně podle plánu, bez narušení. Dosáhli jsme všechny cíle, které jsme chtěli,“ popsal.

Z návštěvy si jako dárek od vojáků z polygonu přivezl malovanou truhlu s vojenskou přilbou a polním nádobím, ze kterého jedí ukrajinští vojáci.

close Zuzana Čaputová a Petr Pavel v ukrajinském městě Boroďanka v Kyjevskej oblasti info Zdroj: Profimedia zoom_in Zuzana Čaputová a Petr Pavel v ukrajinském městě Boroďanka v Kyjevskej oblasti

Pavel na Ukrajinu vyrazil ve čtvrtek večer vlakem s Polska se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V pátek jednali v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli státu, a to zejména o vojenské podpoře. Delegace musela kvůli leteckému poplachu na hodinu do hotelového krytu, Rusko totiž zahájilo novou vlnu vzdušných úderů.

Zelenskyj Pavla s Čaputovou ujistil, že je Ukrajina připravena splnit všechny podmínky pro vstup do Evropské unie. Pavel se hodlá zasazovat o zahájení příslušných přístupových rozhovorů ještě do konce letošního roku.

Český prezident se vypravil také do města Buča, které se stalo jedním ze symbolů válečných zločinů.

V sobotu pak navštívil východoukrajinské město Dnipro, jež se nachází několik desítek kilometrů od současné frontové linie. Zavítal mimo jiné do zařízení pro uprchlíky z jiných ukrajinských oblastí. Prohlédl si také panelový dům, který v lednu zdevastovala ruská střela, přičemž zahynulo pět desítek civilistů včetně dětí. Podle Hradu je Pavel prvním zahraničním prezidentem, který se po ruské invazi vydal na východ Ukrajiny.

Pět klíčových oblastí 

V Dněpropetrovské oblasti, významně zaměřené na průmysl, chce Česká republika výhledově otevřít generální konzulát.

Česko má podle Pavla připravené projekty v pěti oblastech klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny: týkají se zdravotnictví, energetiky, dopravní infrastruktury, vodního hospodářství a bydlení.