Zatímco první pokus o start byl v pondělí na poslední chvíli odvolán kvůli problému při plnění paliva, při dnešním druhém pokusu už plnohodnotný odpočet doběhl, byť s krátkou pauzou těsně před koncem. Systém dlouhý 120 metrů, který byl největším svého druhu, pak odstartoval z kosmodromu na jihu amerického státu Texas. Problém nastal asi po třech minutách, kdy se měl oddělit jeho nosný stupeň.

„Raketa se roztočila a pak bum, byla pryč,“ popsala událost reportérka zpravodajské společnosti BBC. Nosná raketa se neoddělila a BBC uvádí, že následnou explozi pravděpodobně spustil systém zabudovaný ve Starship pro nouzové případy.

Systém SpaceX se předtím dostal do maximální výšky 39 kilometrů a dosáhl maximální rychlosti asi 2100 kilometrů v hodině, uvedla agentura AP.

Záběry v přímém přenosu společnosti ukazovaly, že některé ze 33 hlavních motorů při vzletu nefungovaly, přesto bylo ve vysílání i po explozi slyšet jásot zaměstnanců. Účastníci projektu nevidí dnešní vývoj jako neúspěch, neboť nosná raketa Super Heavy a kosmická loď Starship se poprvé společně vznesly do vzduchu a test přinesl množství poznatků pro další postup.

| Video: Youtube

„Při zkoušce tohoto druhu pramení úspěch z toho, co se dozvíme, a dnešní test nám pomůže zlepšit spolehlivost,“ uvedl SpaceX. Společnost vyústění letu označila za "rychlé neplánované rozložení" a bezprostředně nespecifikovala, co explozi Starship způsobilo. Musk pak pracovníkům své firmy poblahopřál ke "vzrušujícímu" testu. „Dozvěděli jsme se toho hodně pro další start za pár měsíců,“ dodal v twitterovém příspěvku.

Starship je koncipován jako systém na opakované použití, který by mohl v budoucnu dopravit člověka na Měsíc a také na Mars. Jeho výkon je výrazně vyšší než výkon dřívějších amerických vesmírných raket a počítá se s tím, že jednou bude moci přepravovat až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení.

close Obří raketa společnosti SpaceX záhy po startu explodovala. K závadě došlo při pokusu o oddělení kosmického plavidla od nosné rakety. info Zdroj: Profimedia zoom_in Obří raketa společnosti SpaceX záhy po startu explodovala. K závadě došlo při pokusu o oddělení kosmického plavidla od nosné rakety.

Při testovacím letu měl druhý stupeň obletět téměř celou Zemi a dopadnout do Tichého oceánu severně od Havajských ostrovů. Zakladatel SpaceX Elon Musk dříve uvedl, že by za úspěch považoval „cokoliv, co nepovede ke zničení startovací rampy“.

Deník The New York Times poznamenal, že startovací zařízení se po vzletu obří rakety zdálo být neporušené. Připomenul, že SpaceX se v minulosti dokázala učit ze svých chyb, například když začala testovat návrat svých nosných raket Falcon 9 na zemský povrch.

Jak rychle společnost připraví systém? 

Dnešní selhání Starship nicméně podle listu nastoluje otázku, jak rychle bude společnost schopná systém připravit pro přistání na Měsíci s astronauty amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Taková mise by vyžadovala několik úspěšných testů v rychlém sledu.

Šéf vesmírné agentury Bill Nelson po explozi nad Mexickým zálivem adresoval týmu SpaceX gratulaci. „Každý velký úspěch v našich dějinách vyžadoval jistou míru přijímaného rizika, protože s velkým rizikem přichází velké odměny. Těším se na to, co si z toho SpaceX odnese, pro další testovací let a dál,“ napsal Nelson.