Zlínská radnice tvoří rozpočet na provoz Kongresového centra postupně. Zatím neví, zda jí odhadovaná částka postačí

Radnice přitom musí splnit celou řadu podmínek, aby nemusela vrátit dotaci ve výši 450 milionů korun. Kongresové centrum z dílny architektky Evy Jiřičné, které stojí na místě bývalých Masarykových škol, funguje zatím vyjma zkušebního týdenního provozu v září tři neděle. Kromě pravidelných koncertů domácí Filharmonie Bohuslava Martinů je v objektu k vidění univerzitní výstava skla. Koncem ledna se koná ve velkém sále celostátní ples lidovců. Využití nachází do konce února i malý sál, který poslouží ke konání semináře. Právě z pronájmů prostor nebo tržeb ze služeb kasíruje město peníze.

Nemají vzor, taková stavba jinde není

Zatím neví, jakých příjmů se v průběhu roku dočká. Stejně tak odhaduje i výši nákladů na provoz. „V rozpočtu města Zlína pro letošní rok se počítá s výdaji na provoz Kongresového centra ve výši 18 milionů korun. Jde ale pouze o odhad nákladů sestavený v první polovině roku 2010, který se bude v průběhu letošního roku upravovat,“ přiblížil Deníku mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Dodal, že skutečný rozpočet magistrát teprve tvoří.

„Taková stavba zatím nikde jinde nestojí. Může se tedy stát, že bude nakonec výsledná částka jiná,“ upozornil náměstek primátora Bedřich Landsfeld.
Do nákladů zahrne město finance na energie, pojištění, platy zaměstnanců nebo ostrahu zařízení, kterou budou vykonávat městští strážníci. „O konkrétních číslech je v tuto chvíli zbytečné hovořit. Pracujeme s odhady. Jakmile budeme mít konkrétní čísla, obratem je zveřejníme,“ ujistil vedoucí odboru kulturní centrum Karel Adamík.

Nehledě na finanční náročnost musí Zlín splnit celou řadu podmínek, které z uděleného dotačního titulu vychází. Některé už může dokladovat. Například novou zeleň v okolí centra na území jednoho tisíce metrů čtverečních nebo přesnou celkovou výměru objektu do konce ledna 2011.

A jaká jsou další závazná kritéria? „Do konce roku 2012 musí vzniknout v centru šest nových pracovních míst. Návštěvnost do stejného data musí dosahovat 92 450 účastníků,“ přiblížil mluvčí Dvořák. Kvůli tomu, že se jedná o peníze z regionálního operačního programu, se musí Kongresové centrum orientovat především na pořádání kulturních a společenských akcí. „Kongresy či konference zaměřené na vzdělávání jsou doplňkovou činností,“ sdělil náměstek pro kulturu Miroslav Kašný. Vyvrátil tak současně informaci, která kolovala v kuloárech, že se v novém centru nemohou podle podmínek pořádat jmenovitě kongresy.